Nárok na invalidní důchod

PoradenstvíNárok na invalidní důchod
Soňa asked 4 years ago

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám s diagnózou symetrická axonalní oboustranná polyneuropatie nárok na invalidní důchod. Do současnosti (než mi zjistili tuto nemoc) jsem měla jen 30 %, a to 20 bodů na Bechtěreva a 10 bodů na těžkou skoliózu, chybělo mi vždy 5 %. 
Děkuji.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Soňo,
 
děkujeme za Váš dotaz. Z pozice sociální pracovnice nedokážu posoudit, zda na přiznání invalidního důchodu máte nárok, nebo nikoliv – o vzniku nároku rozhoduje výhradně posudkový lékař. Žádost o invalidní důchod však můžete podat, i když si nejste jistá, zda na něj máte nárok – je nezbytné učinit tak osobně na pracovišti okresní správy sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště. Právě na základě podání žádosti o invalidní důchod je lékařem posudkové služby zkoumán zdravotní stav a stanovena míra poklesu pracovní schopnosti a tím i stupeň invalidity. Aby byl zdravotní stav a míra poklesu pracovní schopnosti správně posouzena, je nezbytné mít u praktického lékaře všechny aktuální zprávy od odborných lékařů, které navštěvujete. Přiznání invalidity tedy závisí na lékařském posudku.
Po stanovení stupně invalidity se posoudí nárok na výplatu invalidního důchodu a vypočítá se jeho výše.
Se svým dotazem jste se na nás obrátila také prostřednictvím kontaktního formuláře. Pro lepší přehlednost v komunikaci Vám zasílám odpověď pouze touto cestou. Děkuji za pochopení.
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz nebo zamazalova@pcfenix.cz) či telefonicky (739 646 396), po předchozí domluvě je možné i osobní setkání v ParaCENTRU Fenix.
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice