Nárok na mateřskou, výpověď ve zkušební době, těhotenství

PoradenstvíNárok na mateřskou, výpověď ve zkušební době, těhotenství
Lucie asked 3 years ago

Dobrý den, prosím o informaci, zda bych měla nárok na mateřskou, pakliže mi skončil pracovní poměr 31.1.2021 (zaměstnaná více než 5 let), následně jsem od 1.3.2021 nastoupila do nového zaměstnání a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jelikož jsem ve zkušební době, byl se mnou rozvázán pracovní poměr. Mám nárok na mateřskou, jestliže termín porodu je 9.10.2021. ?
Děkuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, Lucie,

naše služba odborné sociální poradenství je určena osobám se zdravotním postižením. Věnujeme se tématům, jako jsou např. dávky pro osoby se zdravotním postižením, invalidní důchod apod. Váš dotaz nespadá do našeho poradenství, proto je moje odpověď obecná.
Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) vzniká za předpokladu splnění dvou podmínek. První podmínkou je účast na sociálním pojištění nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Další podmínkou je, že k nástupu na mateřskou dojde ve 180denní ochranné lhůtě (což je doba od skončení posledního zaměstnání do porodu). Pro více informací se prosím obraťte na Českou správu sociálního zabezpečení.

S přáním hezkého dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice