Nárok na nemocenskou při invalidním důchodu.

PoradenstvíNárok na nemocenskou při invalidním důchodu.
Vendula Smetanová asked 2 years ago

Dobrý den,marodila jsem celý rok a jednou mi prodloužili výplatu nemocenské. Teď mi přiznali invalidní důchod 2 stupně. Mám nastoupit do práce, ale můj ošetřující lékař je proti, čeká mě ještě další léčba. I přesto bych to chtěla zkusit na kratší úvazek. Pokud se ale můj stav zhorší,mám nárok na vyplácení nemocenské? Jak dlouho musím dělat?

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, paní Smetanová,
píšete, že jste byla v pracovní neschopnosti (PN) celý rok, nyní Vám byl přiznán invalidní důchod (ID) II. stupně. Lékař Vám zatím nedoporučil nástup do práce. Zmiňujete, že byste přesto chtěla do práce nastoupit na kratší úvazek. Záleží samozřejmě na Vašem rozhodnutí, zároveň je však důležité přihlédnout i k doporučení lékaře. Co se týče vyplácení nemocenské, tak nárok na čerpání plné podpůrčí doby vzniká až po 190 kalendářních dnech nepřetržité pojistné činnosti (zaměstnání) od doby skončení poslední pracovní neschopnosti. Pokud je mezi dvěma pracovními neschopnostmi odpracováno méně než 190 kalendářních dnů, nová podpůrčí doba se začne krátit.
Ještě upozorním, že nemocenská by neměla být vyplácená ze stejného důvodu, jako invalidní důchod, resp. neměla byste pobírat nemocenskou na stejnou diagnózu, jako pobíráte ID. ČSSZ by mohla žádat o navrácení poměrné částky.
Jestliže byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice