Nárok na nemocenskou při invalidním důchodu.

PoradenstvíNárok na nemocenskou při invalidním důchodu.
vendula dobiášovská asked 4 years ago

Dobrý den.
Obracím se na Vás z žádostí o pomoc při řešení mého problemu.
Letošního roku ,17 dubna ,mi byl přiznán ČID 1 stupně pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav,po nemocenské ,která trvala 15 měsíců,po zákroku na bederní páteři,(2018) v roce 2011 2x operace bederní páteře.Nasledně jsem od 18.dubna začala pracovat na 4h úvazek.Pred nemocenskou jsem pracovala na 8h úvazek.Ovsem velmi brzy se znovu vrátily obtíže ,ovšem nyní s krční páteří,dle výsledků z MR musím neodkladně na operaci a to v nejbližší době.Problem je ,že prý nyní nemám nárok nastoupit na nemocenskou,pracovat bohužel nemohu a tak teď čerpam dovolenou,která už bohužel končí.Vubec nevím ,jak mám nyní postupovat .29.srpna mám konzultaci u neurochirurga,kde se dozvím termín operace.Do te doby tedy musím chodit do práce,i přes to,že mám opravdu velké problémy.Mela bych si zažádat o invalidní důchod 3 stupně, poněvadž po operaci nebudu moci nějakou dobu pracovat.?
Jak mám vyřešit svůj pracovní poměr ,chtěla bych se do práce vrátit ,až se uzdravím ,ovšem při invalidním důchodu 3 stupně prý nemůžu čerpat nemocenskou.Mam tedy dát výpověď ? Nebo mám čekat ,až mi opět naběhne možnost čerpat nemocenskou ,po té jít na operaci ? Nevím ,ale zřejmě to fyzicky nezvládnu tak dlouho čekat .V obou případech můj zaměstnavatel za mě najde náhradu a já o tu práci reálně asi příjdu..
Takže jak by bylo nejlepší postupovat .
Mockrát děkuji za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Dobiášovská,
děkujeme za Váš dotaz. U příjemců invalidního důchodu pro invaliditu prvního a druhého stupně, kteří pracují a jsou zároveň účastníky nemocenského pojištění, činí doba pro poskytování nemocenské nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. V tomto případě je nemocenská stejně dlouhá jako u zaměstnanců bez ID. Odlišná situace nastává v případě, kdy je osoba příjemcem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Tito lidé mají podle zákona o nemocenském pojištění podpůrčí dobu pro výplatu nemocenského zkrácenou. Nemocenské se jim vyplácí nejvýše po dobu 70 kalendářních dnů v rámci jednoho kalendářního roku, a to i pokud v tomto roce bylo pracovních neschopností více. V praxi to tedy znamená, že osoba, která pobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, může být v pracovní neschopnosti, jak dlouho bude, dle posouzení ošetřujícího lékaře, třeba, ale po uplynutí 70 kalendářních dnů ji již nebudou vypláceny dávky z nemocenského pojištění.
Pokud byste cítila, že dochází ve Vašem případě ke zhoršení zdravotního stavu, doporučila bych Vám tedy podat žádost o zvýšení stupně invalidity na Českou správu sociálního zabezpečení. Než byste se uchýlila k samotnému kroku dát výpověď, doporučila bych Vám se dohodnout se zaměstnavatelem na přeřazení na jinou pracovní pozici, která by lépe odpovídala Vašemu zdravotnímu stavu.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková