Nemocenská po uplynutí podpůrčí doby a invalidní důchod

PoradenstvíNemocenská po uplynutí podpůrčí doby a invalidní důchod
Alan Hubáček asked 2 years ago

Dobrý den 
Jsem po operaci páteře, při které mi bylo zjištěno onemocnění Mnohočetný Myelom. Nemocenská mi bude končit 17.2.2021. Chci se zeptat jestli mám nárok na prodloužení nemocenské. A také jestli mám nárok na ID 3 stupně. Jsem stále v aktivní léčbě a ta bude trvat minimálně do května. Zatím jsem absolvoval chemoterapie a 2 krát transplantace buněk. Moc děkuji za odpověď. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, pane Hubáčku,
děkujeme za dotaz. Píšete, že jste po operaci páteře, nemocenská Vám končí 17.2.2021. Ptáte se, zda máte nárok na prodloužení nemocenské a na ID 3 stupně. Není v možnostech naší poradny posoudit, zda máte na výše uvedené nárok. Toto záleží na posouzení posudkového lékaře.
Určitě je však možné okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) požádat o prodloužení výplaty nemocenského. Nejlépe je poddat žádost asi jeden měsíc před uplynutím podpůrčí doby. Do žádosti Váš lékař, který Vám vystavil neschopenku, uvede důvody, proč by bylo vhodné nemocenskou prodloužit. Potom už záleží na zhodnocení Vašeho zdravotního stavu posudkovým lékařem. Je-li rozhodnutím OSSZ přiznána výplata nemocenského na další období, pak při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského může doba tohoto prodloužení činit maximálně 3 měsíce. Dohromady může být nemocenské takto vypláceno nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů.
Žádost o invalidní důchod se podává opět na okresní správě sociálního zabezpečení (dle Vašeho bydliště). Žádost se vyřizuje osobně na OSSZ, vzhledem k momentální situaci však klientům doporučujeme si nejprve telefonicky sjednat schůzku. Nárok na invalidní důchod posuzuje posudkový lékař na základě sociálního šetření a lékařských zpráv, které si vyžádá u praktického lékaře. V tomto bodě je vždy velmi důležité, aby praktický lékař měl u sebe všechny lékařské zprávy od odborných lékařů.
Jestliže budete mít další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (na naši poradnu).        
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice