Nemocenská po uplynutí podpůrčí doby a invalidní důchod

On-line poradnaNemocenská po uplynutí podpůrčí doby a invalidní důchod
Martin Picka asked 2 years ago

Dobrý den, jsem po úrazu už dva roky doma, jedna operace za druhou a s pravou rukou nemůžu stále plně pracovat. Podpůrčí doba už uplynula, ale v zápěstí mám dráty a stále bolesti, jelikož se živím rukama ( jsem zaměstnanec) návrat do práce mi ani operující lékař zatím nedoporučil. Naopak, doporučil pozvolný návrat do plného zatěžování ruky. Byl mi přiznán invalidní důchod I. stupně a můj lékař mi na tomto základě ukončil neschopenku. Nejsem zatím schopen pracovat. Můžete mi, prosím poradit jaké mám možnosti? Mohu s rukou i nadále marodit když nemůžu ještě stále svou práci vykonávat a současně pobírat důchod, když už stejně žádné peníze od SSZ nepobírám?  Operující lékař předpokládá, že budu schopen vykonávat svou práci cca v únoru, jde mi o to, že nevím jestli se mám odvolat proti ukončení neschopenky ( obvodní lékař ukončil dnes), neboť se obávám, že když se vrátím do práce teď , tedy v době kdy nemůžu svou práci plně vykonávat, tak mi zaměstnavatel dá výpověď. Děkuji mockrát.

1 Answers
Zdeňka Zamazalová Staff answered 2 years ago

Dobrý den, pane Picko,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že Vám byl přiznán ID 1.stupně a Váš lékař Vám na základě toho ukončil neschopenku. Lékař má opravdu povinnost ukončit neschopenku do 30 dnů. Podle § 59 odst. 2) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění „dočasná pracovní neschopnost končí třicátým dnem ode dne následujícího po dni, v němž byl pojištěnec posudkem okresní správy sociálního zabezpečení uznán invalidním nebo invalidním ve vyšším stupni invalidity nebo v němž byl pojištěnec posudkem České správy sociálního zabezpečení uznán invalidním. Neschopenka tedy musí být ukončena do 30 dnů od data uznání invalidity. Nelze se tedy odvolat proti ukončení pracovní neschopnosti. Je však možnost domluvit se s lékaře, že by Vám vystavil navazující neschopenku, ta by měla být však na jinou diagnózu, než pobíráte invalidní důchod.
Píšete, že v současné době nejste ze zdravotních důvodů schopen nastoupit zpět do zaměstnání a vykonávat stejnou práci, jako před úrazem. Pokud nebudete v pracovní neschopnosti, měl byste v zaměstnání absolvovat mimořádnou lékařskou prohlídku v rámci pracovně-lékařské péče, která určí, zda jste schopen pracovat na sjednané pozici. Tento „závodní lékař“ může určit, že vám zdravotní stav neumožňuje vykonávat stejnou pozici jako dřív a zaměstnavatel na tuto situaci musí reagovat. Tehdy jde o ztrátu zdravotní způsobilosti k práci. V tom lepším případě vás může převést na jinou pozici, která bude lépe odpovídat vašim možnostem, nebo vám dá výpověď.
Pro více informací se můžete obrátit na OSSZ, dle Vašeho bydliště.
Jestliže byste potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky na naši poradnu 739 646 396.   
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice