Neplacená neschopenka

PoradenstvíNeplacená neschopenka
Dana Vlčková asked 3 years ago

Dobrý den, jsem onkologický pacient, před rokem operace, následně půl roku chemoterapie a další téměř dva měsíce radioterapie, která mi skončila nyní v září. Jsem rok na neschopence a současně mám pracovní smlouvu na dobu určitou do konce roku. Mám zažádáno o invalidní důchod. Teď jsem v situaci, že čekám na vyjádření ohledně důchodu a neschopenka přechází na neplacenou. Budu tedy zcela bez finančních prostředků. Nevím, co dělat, jak je to s pracovní smlouvou v době neschopenky , jak se řeší zdravotní a sociální, zda není lepší ukončit neschopenku a jít na pracák…. nevím co dělat a kam se obrátit. V příštím roce mne čekají lázně a možná ještě jedna operace, to zatím nevím.. prosím poraďte, děkuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Vlčková, 
děkujeme za Váš dotaz. Jestliže máte uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, pak tato smlouva končí uplynutím sjednané doby. To, že je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, nemá vliv na skončení pracovního poměru. 
Zdravotní pojištění za vás bude platit stát a sociálně jste rovněž pojištěna, pouze dokud Vám bude trvat zaměstnání. V případě přiznání invalidního důchodu však platí, že za všechny příjemce invalidního důchodu platí zdravotní pojištění stát. 
Jako řešení by se nabízelo, že byste mohla po vypršení smlouvy ukončit PN, přihlásit se na ÚP a požádat o podporu v nezaměstnanosti a pak znovu nastoupit na PN. 
V případě potíží s financemi byste si mohla zkusit požádat na úřadu práce o dávku, tzv. mimořádnou okamžitou pomoc. Formuláře k vyplnění naleznete na níže uvedených odkazech, kde jsou uvedené i další dávky hmotné nouze. 
https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-prispevek-na-zivobyti
https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-doplatek-na-bydleni
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-mimoradnou-okamzitou-pomoc
 
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz 
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková