neplacene-volno-po-dobu-jednoho-roku-pri-priznani-id-iii-stupne

Poradenstvíneplacene-volno-po-dobu-jednoho-roku-pri-priznani-id-iii-stupne
Karin Holečková asked 2 years ago

Dobrý den, chci se zeptat  – zaměstnavatel nabízí zaměstnanci poskytnutí neplaceného volna po dobu jednoho roku, kdy je zaměstnanci přiznána invalidita III. stupně. Zaměstnanec nechce po celý rok nikde pracovat. V případě zlepšení stavu za rok, by se mohl vrátit alespoň na částečný úvazek do zaměstnání. Je to vstřícné gesto, ale není to v nesouladu s nějakým předpisem. Děkuji.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, paní Holečková,
děkujeme za Váš dotaz.  To, že byl zaměstnanci přiznán ID III. stupně neznamená, že by dále nemohl vykonávat původní práci. Co se týče neplaceného volna, není v rozporu se žádným ustanovením ZP, ale je třeba si uvědomit, že zaměstnavatel bude odvádět celý rok veškeré povinné odvody za zaměstnance bez vykonané práce. Je třeba dále též nutno vzít v potaz zdravotní stav zaměstnance v tom smyslu, že invalidní důchod, resp. invalidita je sice chápána jako věc dočasná, ale během roku může dojít k výkyvu zdravotního stavu na obě strany, tzn. zdravotní stav zaměstnance se může zlepšit a tudíž po kontrolní posouzení lékařem LPS dojde ke snížení invalidity na II. stupeň ID, ale může se stát i to, že zdravotní stav zaměstnance se nezlepší nebo dokonce zhorší a stupeň invalidity bude zachován. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci byl přiznán III. stupeň ID, stává se tímto plátcem pojistného za takovou osobu stát. Tím, že během neplaceného volna bude zaměstnavatel odvádět veškeré povinné odvody, bude je odvádět duplicitně.
Doporučuji tedy toto vstřícné gesto vůči zaměstnanci zvážit. Zaměstnanec v tomto případě netratí vůbec ničeho. III. stupeň invalidity nemá vliv ani na pozdější přiznání starobního důchodu, splní-li zaměstnanec podmínku povinné doby pojištění v systému sociálního pojištění.   
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se obrátit e-mailem na sevcikova@pcfenix.cz nebo loebe@pcfenix.cz 

S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková (sociální pracovnice)
Mgr. Ladislav Loebe (předseda ParaCENTRA Fenix, právník)