neustale-se-opakujici-myslenka

Poradenstvíneustale-se-opakujici-myslenka
David asked 3 years ago

Dobrý den, Jmenuji se David, mám 18 let a momentálně mám takový problém. Již zhruba po dobu 3 týdnů se mi neustále opakuje jedna nepříjemná myšlenka, ačkoli se ji snažím potlačit. Již jsem o ní mluvil s rodiči, snažil jsem se ji i napsat na papír a poté spálit, také jsem sportoval, pokoušel jsem se relaxovat a dělat jiné věci, ale bohužel nejsem schopný na ni zapomenout. Pořád se vrací v neustálém znění. I když pracuji nebo dělám nějakou fyzickou aktivitu, tak mě vyruší a stále mě obtěžuje. Podle mě to nebude OCD, protože si neumývám mnohokrát denně ruce ani nekontroluji několikrát jiné věci, ale pouze mě trápí tahle jedna myšlenka. Z toho důvodu Vás žádám o pomoc, protože už to překračuje meze. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Davide,
velmi si vážíme důvěry, se kterou se na naši poradnu obracíte. Popisujete, že se Vám po dobu 3 týdnů neustále opakuje jedna nepříjemná myšlenka. Nejste schopný na ni zapomenout, neustále se vrací. Z toho, co píšete, vnímám, že jste ji zkoušel různými způsoby potlačit. Těší mě, že jste se s ní svěřil i rodičům.
Říkám si, že pro Vás musí být náročné, když Vám i přes veškeré strategie, které jste doposud zkoušel, v mysli stále vyvstává tato konkrétní myšlenka. Cením si na Vás toho, že neustáváte a hledáte řešení. Nevím, zda jste již přemýšlel nad možností navštívit psychologa/psychoterapeuta. Tento odborník by Vám poskytnul prostor pro sdílení myšlenky, která Vás trápí, a společně byste se mohli zaměřit na to, jak ji zpracovat, aby se už nevracela. Nezaujatý náhled odborníka může být mnohdy velmi cenný.
Naše poradna poskytuje především odborné sociální poradenství týkající se sociálních dávek pro osoby se zdravotním postižením, invalidního důchodu apod.. Proto Vám na následujících řádcích vypíši možnosti, kam se můžete obrátit.
Na těchto odkazech http://nepanikar.eu/mapa-pomoci/; https://www.najdipomoc.cz/ naleznete kontakty na klinické psychology v jednotlivých krajích. U psychologů, kteří mají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, mohou být delší objednací doby. Psychoterapeuti, kteří nepracují přes zdravotní pojišťovnu, mají kapacity volnější a jsou schopni nabídnout i dřívější termín. Jednotlivá sezení si však hradí klient.
Pokud byste si potřeboval o celé situaci promluvit a získat více informací např. kam se obrátit apod. k dispozici Vám jsou tyto Linky:  Modrá linka https://www.modralinka.cz/  má k dispozici bezplatný chat, e-mail, telefonní pomoc tel. 608 902 410. Dále bezplatná linka bezpečí https://www.linkabezpeci.cz/  opět kromě telefonu  – 116 111, s nimi lze chatovat, nebo napsat jim e-mail.
Když byste se potřeboval k tomuto na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz 
Přeji Vám hezký den
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice