Operace kolene neschopnost x invalidita
Dobrý den, jsem již přes 1,5 roku cca na nemocenské.
Jsem po 4 operacích, teď mě budou čekat ještě plastika kloubu, menisku, krizových vazu. Pravděpodobně znovu budu skoro s operacemi. Bude mi vyplácena dále nemocenská ? Mám již 3 prodloužení. Bez podpory nemohu být. Chtěl bych po operaci normálně fungovat jako 31 muž. Invalidku zase nechci popřípadě max 2 stupně, ale chci pracovat nadále. Pokud bych byl doma nebudou mi stačit peníze z invalidky v nejhorším bez podpory.
co prosím mohu dělat.
děkuji
Dobrý den, pane Davide.
Děkujeme za Váš dotaz.
O prodloužení podpůrčí doby můžete žádat celkem 4x, tedy můžete zažádat ještě jednou.
Nicméně bych Vám doporučila jednak nyní požádat o prodloužení podpůrčí doby a současně o invalidní důchod. Jaký stupeň ID byste měl, záleží na posudkovém lékaři, kdy na základě aktuálních lékařských zpráv vyhodnotí Vaši míru pracovního poklesu a určí stupeň invalidity. Posudkový lékař může vyhodnotit a rozhodnout, že Vaše invalidita bude přiznána na rok, dva, tři … či trvale. Kdykoliv můžete požádat o přezkum zdravotního stavu. Také se může stát, že Vám nyní invalidita nebude přiznaná. Pak byste byl na PN bez výplaty nemocenské. V tomto případě byste mohl požádat o dávky státní sociální podpory, příp. hmotné nouze na spádovém úřadu práce dle Vašeho bydliště.
Současně s případnou invaliditou můžete pracovat. U vyšších stupňů invalidity je akorát třeba více zohlednit Váš zdravotní stav, vykonávanou profesi a zvážit kratší úvazek, nebo dočasné přeřazení na jinou pozici v rámci firmy.
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mne havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 646 396.
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice