Osobní vozidlo

PoradenstvíOsobní vozidlo
Petr asked 3 years ago

Dobrý den 
Jmenuji se Petr a mám problém s papírama od osobního vozidla. Vlastnil jsem nepojizdné vozidlo a prodal ho romské rodině vůz si převzaly i s dokladama problém je takový že je auto stále na mě evidované dal jsem jim čas na přepis měli i plnou moc měli na to měsíc a nic se nedělo. Tak mě to nedalo vzal jsem z auta značky nahlásil jsem ztrátu dokladů a auto dal do depozitu zrušil jsem tím pádem pojistku at ji zbytečně neplatím. kupní smlouva je na rychlo sepsaná a špatně takže se bojím že ta my nepomůže nemám tam jeho iniciály jen jeho podpis. Nevím jak na dále pokračovat jde my jen o to abych se zbavil evidence vozidla na mě nechci to nahlásit jako krádež peníze jsem dostal prodej byl oboustranný jen se to nevyřešilo papírově. omlouvám se chyby mě čeština nikdy nešla a jinak děkuji za rady a pochopení 

1 Answers
Ladislav Loebe answered 3 years ago

Vážený pane Petře,
 
musím přiznat, že Váš dotaz mě celkem zaskočil. Zřejmě jste při vstupu na naše webové stránky přehlédl agendu, kterou se naše poradenství zabývá. Váš dotaz je úplně mimo právní odvětví, kterým se primárně zabýváme (zdravotnické právo, právo sociálního zabezpečení, pracovní právo, občanské právo). To jen na okraj.
Ve Vašem dotazu spatřuji určité nesrovnalosti, ať už skutkové, nebo i právní. Asi tou nejokatější nesrovnalostí je Vaše tvrzení o převzetí auta i klíčů kupcem a následně uvádíte, že jste z auta prostě novému vlastníkovi odmontoval značky a dal je do depozitu?
Další nesrovnalost spatřuji v tom, že vlastně ani nevíte, komu jste auto prodal, dle Vašeho tvrzení, že máte sice podepsanou kupní smlouvu o prodeji automobilu, ale pouze s podpisem kupce ale bez uvedení iniciál a bližší identifikace kupce.
Stejná pochybnost ve mně panuje i v případě udělení plné moci k přepisu vozidla, resp. přehlášení nového majitele. Plná moc je sice jednostranný právní úkon, kterým zmocňujete někoho k určitému právnímu jednání, ale tohoto Zmocněnce musíte jednoznačně v plné moci identifikovat, což bez osobních údajů lze jen těžce.
Osobně přiznávám, že se touto agendou nezabývám, nicméně na základě výše uvedeného se domnívám, že nemůžete vozidlo přehlásit na nového vlastníka, protože fakticky nevíte na koho. Vyřadit jej z evidence fyzickou likvidací také nemůžete, protože byste de facto zničil cizí majetek a nový vlastník by po Vás mohl požadovat náhradu škody ve výši zaplacené kupní ceny.
Na základě výše uvedeného se nabízí možnost dohody s novým majitelem, pokud alespoň od vidění víte, kdo to je, aby dotáhl přepis vozidla v registru vozidel na své jméno, nebo můžete od smlouvy odstoupit, což ovšem bude spojeno s vrácením kupní ceny kupci. Pak opět můžete s vozidlem nakládat jako vlastník, dle libosti. Při případném dalším pokusu o prodej, doporučuji více dbát na smluvní zajištění celé záležitosti, už jen z toho titulu, že tak stanoví občanský zákoník o věcech vedených ve veřejných rejstřících, což registr vozidel bez pochyby je. V těchto případech požaduje zákon pro právní jednání písemnou formu. Důvod je jasný. Jednoznačné určení nabyvatele práv ale i povinností z koupě předmětné věci.
Pokud Vám nevyhovuje ani jedno nabízené řešení, doporučuji zajít osobně na registr vozidel a tam požádat o kvalifikovanou radu, jak ve věci dále postupovat. Nezaručuji ovšem kladný výsledek. Asi poslední možností by mohlo být prohledat web, jak z této situace ven. Existují nejrůznější diskuzní fóra zabývající se touto problematikou (přepisům vozidel, odhlášení vozidel), kde byste mohl nalézt relevantní odpověď. Pokud znáte ve svém okolí nějakého obchodníka s ojetými vozidly, ten by mohl být rádcem nejpovolanějším, neboť přihlašování a přepisy vozidel je jejich „denním chlebem.“
 
Mgr. Ladislav Loebe