OSVČ a invalidita 3.stupeň

PoradenstvíOSVČ a invalidita 3.stupeň
Karel asked 1 year ago

Dobrý den,
V současné době jsem se dostal do těžké situace. V únoru 2022 jsem se po dlouhodobé PN vrátil opět na svoje místo, kdy mi bylo z onkologie doporučeno si požádat i o invalidní důchod. V květnu 2022 jsem obdržel rozhodnutí o uznání 3.stupně, koncem července výměr důchodu a také výpověď ze zaměstnání za nadbytečnost.
Je mi 32let, relativně celá hypotéka na dům před námi ke splacení, dvě malé děti (2,5roku a půl roku), přítelkyně na rodičovské dovolené, z finančních důvodů přemýšlím, jak dále přispět do rodinného rozpočtu.
Mám možnost příležitostných pomocných víceprací ve výši výdělku cca 5-7tis.Kč/ měsíc. Jedna se o práci v místě bydliště a na 2-3hodiny denně, případně 1-2dny v tydnu, dle velikosti a potřeby zakázky.
Jedna se o FO podnikající, kdy tyto vícepráce pokryje nabídkou práce pro další OSVČ…zaměstnance žádné nemá.
Při vyhledávání informací jsem zjistil, že si mohu i ja s invalidou 3.stupně založit OSVČ, mít nárok na slevy na dani za poplatníka, děti, invaliditu (jednou ročně) a také bych jako u vedlejší činnosti do ročního zisku do 85 058,- neplatil žádné SP a ZP, pochopil jsem správně? Nebo jak to prosím bude?
Jen díky nízkým ziskům nebudeme moci v příštím roce 2023 uplatnit odecet hypotéky, než se přítelkyně do práce opět vrátí.
Mohu tedy od září 2022 založit OSVČ, jak to bude počítáno? Příjmy ze zaměstnání 2-7/2022, 9-12/2022 příjem za OSVČ? Budou se sčítat? 
Moc Dekuji za odpověď. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 1 year ago

Dobrý den, Karle,
 
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se na možnost založit si živnost a pracovat jako OSVČ v případě, že máte přiznaný ID III. stupně. Dále se ptát, co se bude za rok 2022 počítat do tzv. rozhodného příjmu.
Vámi nalezenou informaci, že i jako příjemce ID III. stupně můžete pracovat jako OSVČ, Vám mohu s jistotou potvrdit. Správně jste si také našel, že byste byl v režimu OSVČ vedlejší. S tím, jak také správně uvádíte, souvisí to, že do určité výše příjmů nemusíte odvádět zdravotní ani sociální pojištění. Tato částka ročního příjmu se však obvykle každý rok mění. V roce 2021 se jednalo o Vámi uváděnou částku 85 058 Kč, za rok 2022 je však tato částka již ve výši 93 387 Kč.
Příjmy ze zaměstnání by se Vám do rozhodných příjmů počítat neměly, protože to za Vás zdravotní a sociální pojištění odváděl na základě pracovního poměru zaměstnavatel.
Pokud Vám tedy v založení živnosti nebrání nějaké jiné faktory (např. by se jednalo o živnost vázanou, přičemž byste nesplňovat potřebnou kvalifikaci), z pohledu toho, že jste ID III. stupně, je vše v pořádku.
Po založení živnosti, prosím, nezapomeňte tuto skutečnost včas oznámit své zdravotní pojišťovně, okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě trvalého bydliště a také finančnímu úřadu v místě trvalého bydliště. V rámci oznámení k OSSZ bude nezbytné, abyste uvedl, zda chcete odvádět také nemocenskou složku sociálního pojištění, nebo nikoliv.
 
Jen pro jistotu ještě doplním informaci, že současné zákony u příjemců invalidního důchodu III. stupně nijak neomezují výši výdělku ani výši úvazku (nebo jeho alternativy). Sice se doporučuje, aby výkon práce odpovídal úvazku cca 0,5, ale jedná se o doporučení, nikoliv podmínku.
 
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to telefonicky (739 646 396) či prostřednictvím e-mailu (zamazalova@pcfenix.cz).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice