parkovaci-misto-pro-osobu-ztp-p

On-line poradnaparkovaci-misto-pro-osobu-ztp-p
Aneta asked 7 days ago

Dobrý den, je možné požádat o vyhrazené parkovací místo když přímo já nejsem osoba hendikepovaná, ale je to moje maminka, která je na vozíku a případně ji přepravuji, kam potřebuje? Nebo lze pouze v případě, že postižená osoba je vlastníkem vozidla a přepravuje se sama? jedná se o parkovací místo v Praze, v současné době má maminka místo vyhrazené, nicméně je vlastníkem vozidla a nějakou dobu jezdila i sama. Nyní už je vozidlo ve špatném technickém stavu, sama již není schopna řídit. Žijeme na stejné adrese, tak zda tedy mohu o vyhrazené místo požádat i já, vzhledem k tomu, že nové vozidlo je psané na mě a maminku přepravuji.  Děkuji za informaci a přeji pěkný den

1 Answers
Lucie Marková Staff answered 5 days ago

Dobrý den,
podle zákona č. 361/2000 Sb., § 67, odst. 9 může “Silniční úřad na základě žádosti osoby, které byl vydán parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením, vydat rozhodnutí o zřízení vyhrazeného parkoviště v místě bydliště podle jiného právního předpisu.” Dovozuji tedy, že pokud je maminka vlastníkem parkovacího průkazu (který vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností vlastníkům průkazu ZTP s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou či ZTP/P) , lze požádat o vyhrazení parkovacího místa v místě bydliště bez ohledu na to, zda je či není vlastníkem vozidla. 
V případě doplňujících dotazů se na nás neváhejte opětovně obrátit.
S pozdravem
 
Lucie Marková, DiS.
vedoucí sociální rehabilitace
ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Kociánka 93/2, 612 47 Brno
tel.: +420 733 112 097
e-mail: markova@pcfenix.cz