Peněžitá pomoc na dítě bez přiznání otce v rodném listě

PoradenstvíPeněžitá pomoc na dítě bez přiznání otce v rodném listě
Soňa asked 2 years ago

Prosím, jaký příspěvek budu mít na svou čtyř měsíční dceru když jsem nepřiznala otce v rodném listě. (Otec je totiž špatný člověk, chovala jsem). Děkuji Soňa

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, Soňo,
děkujeme za váš dotaz.                                                                   
Co se týká příspěvků, tak máte nárok, pokud jste dítě porodila, na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), kdy žádáte ČSSZ prostřednictvím tiskopisu, který vystavuje váš ošetřující lékař (gynekolog). Tiskopis žádosti o peněžitou pomoc v mateřství předkládáte svému zaměstnavateli, který ho předá příslušné OSSZ. Pokud jste dobrovolně nemocensky pojištěná žádost předkládáte přímo příslušné OSSZ. Tiskopis je pro tyto účely k dispozici pouze v tištěné podobě na OSSZ. Doba, po kterou se PPM vyplácí, je 28 týdnů a můžete o ni zažádat i zpětně.  
Po uplynutí doby poskytování peněžité pomoci v mateřství, ČSSZ vyplácení dávky ukončí a vy si musíte požádat o navazující dávku státní sociální podpory, o tzv. rodičovský příspěvek. Tu vyplácí a žádosti vyřizuje pouze ÚP ČR.  Je tedy třeba, abyste se dostavila na odbor státní sociální podpory příslušného kontaktního pracoviště ÚP ČR dle místa trvalého bydliště a o příspěvek si zažádala.
Skutečnost, že otec dítěte není zapsaný v rodném listě nemá vliv na poskytnutí příspěvků.
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. partysova@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
 
S pozdravem
Mgr. Petra Ellizabeth Partyšová, DiS.
sociální pracovnice