Platby zdravotního pojištění

PoradenstvíPlatby zdravotního pojištění
Romana asked 3 years ago

Dobrý den, jsem invalidní důchodce 2.stupně, důchod je mi vyplácen,zároveň zaměstnán na hlavní pracovní poměr a zároveň mám příjmy ze zemědělského podnikání včetně dotací. Platí pro mě povinnost podávat přehled pro vzp a povinnost platit pojistné na vzp v rámci výpočtu z přehledu kde uvedu příjmy a výdaje ze zemědělského činnosti. ??? Nebo v případě , že za mě odvádí zaměstnavatel a zároveň  je za mě plátce pojištění stát,tuto povinnost nemám. Děkuji za objasnění.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Romano,
podle zákona o důchodovém pojištění se samostatná výdělečná činnost považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) v kalendářním roce měla nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod. Osoba se zdravotním postižením je povinna hradit si zdravotní pojištění sama, a to i přesto, že je příjemcem invalidního důchodu a pojištění je hrazeno státem. Jeho výši si počítá sama nebo se může obrátit na finančního poradce. Zdravotní pojištění se počítá z reálných příjmů. Není však nutno dodržet minimální vyměřovací základ pro OSVČ a platit minimální měsíční zálohu na zdravotní pojištění. Je možné doplatit pojistné zpětně po podání formuláře Přehled o příjmech a výdajích ze samostatně výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné. Podle výše uvedeného tedy i pro Vás platí povinnost platit zdravotní pojištění ze samostatně výdělečné činnosti.
Přehled o příjmech a výdajích za předešlý rok se zdravotní pojišťovně podává do 1 měsíce ode dne, ve kterém se podávalo daňové přiznání (zpravidla tedy do 30. 4.). Tento termín platí i tehdy, pokud OSVČ nemá povinnost podat daňové přiznání. Pro více informací bych Vám poradila, abyste se poradila ohledně Vaší situace s účetní firmy, kde jste zaměstnána.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková