Plný úvazek pri III. stupni invalidity

PoradenstvíPlný úvazek pri III. stupni invalidity
Lepková asked 3 years ago

Dobrý den, chtela bych se zeptat, zdali může člověk se třetím stupněm invalidity pracovat ve smenach o delce 12 hodin a na plný úvazek (42 hod týdně)? Děkuji Lepková

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Lepková,
děkujeme za Váš dotaz. Současná legislativa neobsahuje žádné ustanovení, které by omezovalo výdělkové možnosti osob v invalidním důchodu. Zákon nestanovuje ani žádné omezení, co se týče výdělku ani výše pracovního úvazku. Lidé, kterým byl přiznán invalidní důchod v kterémkoliv stupni invalidity, mohou tedy i při pobírání invalidního důchodu podle svých možností a schopností pracovat. Příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, při poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 %, se doporučuje, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému pracovnímu potenciálu (tzn. úvazek 4 hodiny denně a méně).
Na Vaši otázku, zda člověk se třetím stupněm invalidity může pracovat ve směnách o délce 12 hodin a na plný úvazek, je odpověď taková, že vždy je nutné vycházet ze zdravotního stavu, aby nedošlo k jeho zhoršení a přehodnocení stupně invalidity. Doporučila bych také, abyste se obrátila na svého ošetřujícího lékaře, zda takovouto pracovní dobu doporučuje s ohledem na Váš zdravotní stav nebo zdravotní stav posuzovaného.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková