PN bez nemocenské a invalidní důchod

PoradenstvíPN bez nemocenské a invalidní důchod
Eva asked 2 years ago

Dobrý den,
marodím již více než rok, zdravotní stav se nelepší. Jsem v zaměstnaneckém poměru, ale nejsem schopná nastoupit zpět do svého zaměstnání a jelikož marodím s psychickými potížemi, nejsem schopná ani situaci nyní se svým zaměstnavatelem řešit. Podpůrčí doba mi skončila již v prosinci 2020. Lékař mi doporučil požádat o ID, ten je stále v řešení a ještě jsem neobdržela konečné rozhodnutí. Můj dotaz zní: je možné i po přiznání ID dále pokračovat ve stávající PN, když mi již není vyplácena nemocenská a situaci nejsem schopná ve svém stavu nijak řešit? 
Je možné nadále pokračovat v PN a počkat na reakci zaměstnavatele?
Předem děkuji, Eva
 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den Evo,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že jste v pracovní neschopnosti, podpůrčí doba Vám skončila na konci minulého roku. Nyní čekáte na rozhodnutí ohledně ID. Ptáte se, zda je možné i po přiznání ID dále pokračovat v PN. V případě, že Vám bude přiznaná invalidita, tak podle § 59 odst. 2) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, by pracovní neschopnost měla být ukončena, protože „dočasná pracovní neschopnost končí třicátým dnem ode dne následujícího po dni, v němž byl pojištěnec posudkem okresní správy sociálního zabezpečení uznán invalidním nebo invalidním ve vyšším stupni invalidity nebo v němž byl pojištěnec posudkem České správy sociálního zabezpečení uznán invalidním.“ To znamená, že by Vám pracovní neschopnost měl lékař ukončit do 30 dnů od data uznání invalidity. Následně Vám lékař může vystavit navazující PN.
Jestliže byste se dostala do tíživé finanční situace, je možné se obrátit na úřad práce a informovat se, zda byste měla nárok na některou z dávek hmotné nouze. Více na mpsv.cz/pomoc-v-hmotne-nouzi
Pokud byste měla jakékoliv doplňující dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky na naši poradnu 739 646 396 (poradna).
Přeji Vám hezký den
S pozdravem
 Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice