PN x invalidní důchod

PoradenstvíPN x invalidní důchod
Radka asked 2 years ago

Dobrý den, jsem na PN od 12/19. Byl mi přiznán ID 3.st. V posudku mám uvedeno , že den vzniku invalidity je 9.7.2021. Posudek mi byl doručen 25.9.2021.PN mi bude lékařka ukončovat 30.9.2021. Můj dotaz je .zda dostanu dávky nemocenské za září vyplaceny , nebo budu čekat na výměr částky ID.Bude mi důchod doplacen od data vzniku invalidity? Děkuji za odpověď

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, Radko,
 
děkujeme za Váš dotaz. Pokud Vám byla na základě žádosti prodloužena podpůrčí doba, bude Vám nemocenské za září vyplaceno stejně, jako v předchozích měsících. Dovolím si ještě doplnit informaci, že ukončit stávající pracovní neschopnost musí lékařka nejpozději do 30 dní od data uznání invalidity (tedy od data jednání posudkové komise).
V případě, že máte zatím pouze posudek o invaliditě, dochází nyní k posouzení nároku na výplatu invalidního důchodu a výpočet jeho výše. Rozhodnutí o přiznání ID a o jeho výši Vám přijde písemně – obvykle to trvá přibližně měsíc. Pokud Vám bude invalidní důchod přiznán, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) Vám jej vyplatí i zpětně, a to od ukončení stávající pracovní neschopnosti (pokud Vám tedy lékařka ukončí pracovní neschopnost ke 30. září 2021, bude Vám invalidní důchod vyplacen zpětně od 1. října 2021).
 
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to telefonicky (739 646 396) či prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice