PnP

PoradenstvíPnP
Balounová asked 9 months ago

dobrý den,chtela bych poradit.mam dceru která má od 16 měsíců diagnostikovany dm1 ,byl nám přiznán pnp 1 stupeň,po prvním přezkoumání nam byl znovu přiznán 1 stupeň,jenže v pěti letech nam pribyla diagnóza celiakie.ted ji je osm let a já bych se chtěla zeptat jestli je nějaká šance na získání 2 stupně závislosti.jestli zkusit zažádat o přezkoumání.ja do práce nemůžu,jelikož škola nezajistí bezlepkove stravování,vyřešili sme s spc i asistenci do školy kvůli tomu že si dcera sama nepichne inzuliny a nerozpozna hypa,neumí vše ovládat takže já sem s asistentkou stále na telefonu a ona se řídí mými instrukcemi.problem je že když asistentka onemocní musím s dcerou být ve škole já a ohlídat si ji sama protože škola nezajistí adekvátní náhradu za asistentku.jsem díky tomu absolutně bez příjmu a nemůžu kvůli tomu do práce takže vše táhne manzel.myslite že je nějaká šance aby nám ten druhý stupeň vysel?vím že v každém kraji je to přiznávani různé někomu nedají ani první stupeň, někomu dají i druhý ačkoliv jsou diagnózy stejný a hlavně celoživotní.je to podle toho asi jaký posudkovy lékař tam sedí prostě ty rozhodnutí na stejný diagnózy se různí.na druhou stranu se bojím, že když zkusím podat žádost o navýšení abych nakonec nepřišla i o ten drtek co chodí na první stupeň.poradite prosím jestli je nějaká reálná šance že by nám přiznali ten druhý stupeň?jsme okres trutnov dekuji 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 9 months ago

Dobrý den, paní Balounová,
 
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, jaká je šance, že by Vaší dceři mohl být přiznán II. stupeň závislosti.
Ze své pozice sociální pracovnice bohužel nedokážu posoudit, jak velká je šance, že by Vaší dceři byl přiznán II. stupeň příspěvku na péči, případně jaké je riziko, že by jí odebrali i nyní přiznaný stupeň první. O stupni závislosti rozhoduje posudkový lékař na základě aktuálních lékařských zpráv a provedeného sociálního šetření. U dětí se také při stanovení stupně závislosti vychází z toho, co by mělo zvládat samo s ohledem na věk – pro ilustraci je možné nahlédnout do instrukcí MPSV ČR (dostupné zde: http://www.mpsv.cz/documents/20142/637489/c.j._MPSV_2016-208532_Instrukce_NM_7___15-2016_Posuzovani_zdravotniho_stavu_pro_ucely_zakona_c._.pdf/62fc3f4e-54d8-fde1-a917-142d9ef82e51, způsobu posuzování stupně závislosti u dětí se týkají především poslední 4 strany daného dokumentu).
Podání návrhu na změnu výše příspěvku na péči je tedy na Vašem zvážení, samozřejmě se můžete zkusit poradit i s odbornými lékaři své dcery.
 
Pro jistotu si dovoluji připojit ještě informaci, že pacienti s cukrovkou i celiakií mohou od své zdravotní pojišťovny získat příspěvek kvůli nutnosti speciálního stravování se. Pro získání příspěvku je nezbytné obrátit se na zdravotní pojišťovnu, u které je Vaše dcera evidována, pokud jste tak již neučinili.
 
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to telefonicky (739 646 396) či prostřednictvím e-mailu (zamazalova@pcfenix.cz).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice