Pojistné plnění

On-line poradnaPojistné plnění
..... asked 4 months ago

Dobrý den, Chtěla bych poprosit o radu, dostali jsme se do situace kdy jsem v tuto chvíli s miminkem doma,pobírám rodičovský příspěvek, přítel, který měl úraz, je v tuto chvíli po operaci a pobírá nemocenskou, tudíž nám teď nezbývá jiná možnost než požádat o příspěvek na dítě a příspěvek bydlení dokud se přítel nevrátí do zaměstnání. Přítel má uzavrenou pojistnou smlouvu, kde v případě operace a prac. neschopnosti atd má nárok na nějaké vyplácení po uznání škodné události. Pokud budu žádat na úřadě o příspěvky na dítě a bydlení,vím že se musí dokládat příjmy za čtvrtletí, ale nevím jestli se musí hlásit i pokud by dorazila nějaká částka z pojišťovny jako pojistné plnění. Nikde tuto informaci nedohledala. Jde mi o to abych neměla zbytečné problémy nebo nemusela přiznané příspěvky úřadu vracet. Prosím poradíte jak postupovat? Moc děkuji.

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 4 months ago

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz.
Pro příspěvek na bydlení i přídavek na dítě jsou rozhodující příjmy za rozhodné období. To znamená, že při podání žádostí v červenci budete dokládat příjmy za předchozí kvartál – měsíce duben, květen, červen.
Příjmy, která dokládáte a jsou započitatelným příjmem, naleznete ve formuláři čtvrtletních příjmů.
Doporučím pročíst si ve zmíněném formuláři body D až I a na základě konkrétní pojistné smlouvy zjistit, zda by se jednalo o příjem dle zákona o daních z příjmů, nejčastěji §9, §10 a §4, §6. Můžete využít ke konzultaci bezplatnou linku ÚP +420 800 779 900, nebo e-mail callcentrum@uradprace.cz
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mne havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 359 489 nebo +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice