Pondn

PoradenstvíPondn
Petra asked 3 years ago

Dobrý den,   K 30.6. jsem dostala výpověď a následně od 1.7. jsem v pracovní neschopnosti. Snažíme se s přítelem o miminko. Pokud na začátku srpna zjiatim,že jsem.tehotna,mám prosím nárok na mateřskou?

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den,
v úvodu chci upozornit, že naše služba – odborné sociální poradenství je poskytovaná osobám se zdravotním postižením. Věnujeme se tématům, jako jsou např. dávky pro osoby se zdravotním postižením apod. Váš dotaz nespadá do našeho poradenství, proto moje odpověď bude spíše obecnější. Pro více informací se obraťte na českou správu sociálního zabezpečení.
Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) vzniká za předpokladu splnění dvou podmínek. První podmínkou je to, že dojde k nástupu na mateřskou v 180denní ochranné lhůtě (což je doba od skončení posledního zaměstnání do porodu). Další podmínkou je účast na sociálním pojištění nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Zde jen upozorní, že nelze zároveň pobírat nemocenskou a mateřskou. Na nemocenskou plynule navazuje mateřská. Vzhledem k tomu co píšete, nejsem si jistá, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.  Pokud Vám však nárok nevznikne, nemusíte se obávat, že byste zůstala bez prostředků. Můžete si požádat o rodičovský příspěvek již ode dne narození dítěte. Žádost se vyřizuje na úřadu práce.
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šoulákova
Sociální pracovnice