Posudek o invaliditě a pojištění

PoradenstvíPosudek o invaliditě a pojištění
Simona asked 2 years ago

Dobrý den,
dlouhou dobu jsem byla na neschopence, podpůrčí doba mi vypršela a tak jsem si 2x žádala o prodloužení neschopenky, bohužel můj zdravotní stav se nelepšil, spíše zhoršoval a tak mi prodloužení neschopenky skončilo k 15.3. 2021 a po po posouzení na posudkovém o týden později mi byl přiznán III. stupeň invalidity od 2.3.2021. Neschopenku mi obvodní ukončil k 31.3. 2021, kdy jsem ukončila i pracovní poměr se zaměstnavatelem na základě zprávy od firemního lékaře, který zaměstnavateli potvrdil, že jsem pozbyla plně pracovní způsobilost z všeobecného onemocnění. Na ÚP mi bylo sděleno, že se ve III. stupni invalidity nemůžu registrovat, maximálně až v době kdy se budu moci opět částečně začleňovat do programu pracovní rehabilitace, což je u mě v horizontu 2-3 let. Na zdravotní pojišťovně mi řekli, že posudek o invaliditě III. stupně od OSSZ není pro ně relevantní a musím doložit od ČSSZ rozhodnutí o přiznání vyplácení/nevyplácení výše  důchodu, které obdržím za cca 2-3 měsíce (lhůtu mají 90 dní). Moje otázka zní jak je to se zdravotním a sociálním pojištění v období, kdy jsem ještě rozhodnutí z ČSSZ neobdržela vzhledem k jejich  90 denní lhůtě a pak taky jak to bude s pojištěním po dobu 2-3let než se budu moci začlenit do pracovní rehabilitace. Děkuji za odpověď… 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, Simono,
děkujeme za Váš dotaz. Pokud máte III. stupeň invalidního důchodu, zdravotní pojištění za Vás hradí stát, a to i v případě, že byste neměla nárok na výplatu invalidního důchodu. U sociálního pojištění se počítá 80% této doby, jako náhradní doby pojištění (starobní důchod). Tím i odpovídám na Vaši otázku v závěru týkající se doby, než se budete moci zařadit do pracovní rehabilitace. Zdravotní i sociální pojištění, je za Vás hrazeno státem po dobu, kdy Vám je přiznán ID III. stupně.
Skutečně je tomu tak, že zdravotní pojišťovna potřebuje doložit rozhodnutí ČSSZ nikoliv posudek. Avšak nemusíte se obávat, že byste zdravotní pojištění doplácela dobu, než Vám bude doručeno rozhodnutí. Vše bude vyřízeno zpětně k datu vzniku invalidity (2.3.2021).
Jestliže byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz; nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice