Práce a ID III.stupně.

PoradenstvíPráce a ID III.stupně.
Dagmar Daňková asked 3 years ago

Dobrý den. Jsem v ID III.stupně a naskytla se mě práce na 0,6 – 0,75 úvazku. Mám důchod kolem 11 000Kč a výdělek by činil 11 000 – 13 000Kč hrubého. V lednu 2021 bych už měla být ve starobním důchodu. V ID III. stupně jsem proto, že jsem měla deprese, nyní jsem dlouhodobě stabilizovaná a užívám léky.   Nemám ohrožený ID III.stupně?

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Daňková,
děkujeme za dotaz. Ptáte se, zda by nebyl v ohrožení Váš ID, pokud byste měla pracovní úvazek 0,6 – 0,75. Výdělečná činnost pro osoby pobírající invalidní důchod (v jakémkoliv stupni), není zákonem omezená, co se týče výše platu a délky pracovní doby. Vždy je však dobré brát v potaz pokles pracovní schopnosti, ve III. stupni invalidního důchodu jde o pokles pracovní činnosti o 70% a více. Stojí tedy za zvážení, zda byste mohla pracovat na nižší úvazek než 0,75. Doporučila bych Vám pracovat na poloviční úvazek nebo úvazek ještě kratší, což znamená 15 – 20 hodin týdně nebo méně. Na závěr bych Vám také doporučila, abyste se poradila se svým ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav nejlépe a je schopen posoudit, jaký úvazek by pro Vás byl nejvhodnější.
Berte, výše zmíněné, spíše jako doporučení, záleží na Vašem rozhodnutí. V případě, že by došlo k přezkumu stupně invalidity, vycházelo by se především z Vašeho aktuálního zdravotního stavu, výdělečná činnost není rozhodujícím faktorem. 
Pokud byste měla jakékoliv doplňující dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396. Případně si domluvit osobní konzultaci. Přeji Vám hezký den
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice