Práce a ID3 stupne

PoradenstvíPráce a ID3 stupne
Renata asked 5 years ago

Dobrý den. Mám ID3 stupně, kvůli vyhřezum plotenek. Mám stále bolesti, díky kterym nevydržím déle stat, nebo sedět, chodit. Dost často chodím pouze s francouzskými holemi. Jsem doma téměř 3 roky, k tomuto mi přibyl problém s meniskem kolene, nyní již po operaci. Mám i psychické problémy. Známá mi nabídla práci na částečný úvazek na 4, 5 hod denně v trafice. S tím, že budu prodávat. Mohu si střídat sezeni, se stáním atd. Nic nezvedam a směny si můžu domlouvat s kolegyní i podle zdravotního stavu. Chci se zeptat, zda bych díky tomuto nepřišla o ID 3 stupně. Bohužel můj zdravotní stav se nezlepšil, ale začala jsem mít větší psychické potíže-strach z lidí spojené se střevními problémy, úzkosti atd. Chci zkusit proti tomu bojovat právě touto práci… Doporučení psycholožky: nevyhýbát se kontaktům s lidmi. Ale jak již jsem psala, mám strach zda bych tímto nepřišla o ID 3 stupně. Předem moc děkuji za odpoved

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Velmi se omlouváme za zpoždění odpovědi – z důvodu technických potíží se nám informace o novém vloženém dotazu bohužel neodeslala na pracovní e-maily.
Podle současné platné legislativy by nemělo zaměstnání ovlivnit pobírání invalidního důchodu III. stupně, ale doporučuje se dbát určitých zásad. První zásadou je, že druh práce a délka úvazku nesmí mít negativní dopad na Váš zdravotní stav, proto je dobré zvolenou pracovní pozici konzultovat s ošetřujícím lékařem, který je schopen nejlépe posoudit případný vliv na Váš zdravotní stav.
Druhou zásadou je stanovení odpovídající výše úvazku. Pokud jste uznána invalidní ve III. stupni s poklesem schopnosti vykonávat výdělečnou činnost o 70 % nebo více, znamená to, že zbývajících 30 % nebo méně můžete využít k výkonu výdělečné činnosti.  Když to tedy převedeme na výši pracovního úvazku, doporučuje se úvazek o výši 0,5 (20 hodin týdně) a méně, ideálně pak úvazek 0,375 (15 hodin týdně) a méně.
Dodržením těchto zásad můžete v maximální míře předejít snížení stupně invalidity a tedy i invalidního důchodu. S naprostou jistotou Vám však bohužel nedokážeme slíbit, že by v případě přezkumu zdravotního stavu nedošlo k přehodnocení stupně invalidity – o tom rozhodují ryze posudkoví lékaři.
 
Pokud byste měla doplňující či další otázky, můžete se na mne samozřejmě opět obrátit prostřednictvím e-mailu (vesela@pcfenix.cz) nebo telefonicky: (tel.: 739 646 396).

S přáním krásného dne
 
Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.