Administrativa

PoradenstvíAdministrativa
Jiřina Urbanová asked 4 years ago

Dobry den jsem v ID 3. Stupně a po konzultaci s psycholožkou,obvodním lékařem a specialistou na mou diagnózu mi doporučili abych si našla nějakou administrativni práci..(cítím se nepotřebná a méně cenná proto mi to doporučila psycholožka)a nasla jsem si přímo na poliklinice ale bojím se aby mi nebyl odebrán ID když bych začala pracovat jen administrativní činnost.mela bych chodit jen 3dny v týdnu na 4h..a když mi to půjde tak pak každý den..Myslíte že mi můžou odebrat ID nebo snížit?když mám sníženou pracovní schopnost o 70%?děkuji za odpověď

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Urbanová,
děkujeme za Váš dotaz. Současná legislativa nezakazuje výdělečnou činnost osobám v žádném stupni invalidity. Příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně však doporučujeme, aby práci přizpůsobili svému zdravotnímu stavu a pracovali na poloviční úvazek nebo úvazek ještě kratší, což znamená 15 – 20 hodin týdně nebo méně. Pokud máte tedy pokles pracovní schopnosti o 70 %, tak zbylých 30 % můžete využít a pracovat na zkrácený úvazek. Co se týče odejmutí invalidního důchodu nebo snížení stupně invalidity, tak se primárně vychází z aktuálního zdravotního stavu, nikoli z toho, zda dotyčný pracuje či nikoliv. Pokud pracujete, tak se k této skutečnosti může přihlédnout, ale není a nemůže to být rozhodujícím faktorem při posuzování stupně invalidity. K Vašemu dotazu, zda by Vám mohl být invalidní důchod odejmut, tedy nemohu s jistotou říct, že nebude, jelikož nejsem lékař. Doporučila bych Vám však navštívit Vašeho ošetřujícího lékaře, jelikož zná Váš zdravotní stav nejlépe a je schopen se vyjádřit k tomu, zda můžete danou práci vykonávat a v jakém rozsahu.
Pokud byste měl jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem (sevcikova@pcfenix.cz) nebo telefonicky (739 646 396).
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková