Prace pres agenturu a DPP

On-line poradnaPrace pres agenturu a DPP
Kamil asked 5 months ago

Dobry den,
     v jednom Vasem clanku jsem se docetl ze pracovni agentura nesmi nabidnou DPP, je to pravda?Měl jsem totiz sjednanou praci pres pracovni agenturu,podepsal jsem jak DPP tak DPČ,  rekli mi, ze po odpracovani castky 10000kc automaticky prejdu na DPČ, jenze posleze jsem zjistil, ze za me nektere mesice neodvadeli pojisteni, coz je u DPC nad 3500kc. Kazdy novy mesic jsem od zacatku znovu pracoval na DPP a az od castky 10000 a vyse na DPC a teprve pak za me odvedli pojisteni. To se opakovalo porad dokona aniz bych o tom vedel, Je to v poradku? Dekuji za pripadnou odpoved, S pozdravem a pranim pekneho dne, Sedlacek, Olomouc

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 5 months ago

Dobrý den, pane Kamile,
děkujeme za Váš dotaz.
Naše poradna se zabývá primárně poradenstvím osobám se zdravotním postižením. Nicméně se Vám pokusím na Váš dotaz odpovědět. Obecně lze konstatovat, že zaměstnávání přes agentury má svá úskalí.
DPP je smluvně asi nejjednodušší pracovně-právní vztah, který podle §75 zákoníku práce nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce na zaměstnance. Takže pokud jste oněch 300 hodin odpracoval, zaměstnavatel Vám může nabídnout DPČ nebo přímo smlouvu na hlavní pracovní poměr (byť zkrácený úvazek). U DPČ je třeba hlídat odpracované hodiny průběžně za měsíc a neměly by přesáhnout půl úvazek, tj. 20 hodin týdně.
Pro odvody sociálního a zdravotního pojištění u DPP platí jednoduché pravidlo. Do výdělku 10 000 Kč za měsíc neodvádí odvody zaměstnanec ani zaměstnavatel. Pro výpočet daně z příjmu je důležitý především fakt, jestli zaměstnanec podepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani a zda uplatňuje právě u tohoto zaměstnavatele základní daňovou slevu na poplatníka. Sociální a zdravotní pojištění neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel, pokud výdělek u dohod o provedení práce nepřesáhne 10 000 Kč (tzn. při hrubé mzdě 10 001 Kč měsíčně se již sociální i zdravotní pojištění platí).
V případě, že je měsíční příjem do 10 000 Kč včetně, nebude uvedený pojištěnec pro účely zdravotního pojištění považován za zaměstnance. Jestliže nezačal vykonávat ještě jiné zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, případně za něj není plátcem pojistného ani stát, je povinen hradit pojistné na zdravotní pojištění sám jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pro rok 2022 je zdravotní pojištění pro OBZP stanoveno na  2 187 Kč.
Budeme-li řešit DPČ a odvody, zde platí, že pokud je sjednaná hrubá odměna menší než 3 500 Kč, neplatí se odvody na zdravotní a sociální pojištění. Nad uvedenou částku se již platí.
Dále záleží, zda máte u zaměstnavatele podepsané prohlášení poplatníka daně, zda jste student, senior, či OZP. Tam jsou slevy na daních jiné.
 
S dotazy se můžete obrátit na inspektorát práce, nebo na Asociaci pracovních agentur. Je totiž možné, že ze strana agentury došlo podpisem DPP k pochybení. Agentury DPP nabízet nemohou, DPČ a HPP mohou.
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), přímo na mne havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice