Práce pri invalidite 3.stupně

PoradenstvíPráce pri invalidite 3.stupně
jiri asked 5 years ago

DOBRY DEN,CHTEL BYCH SE ZEPTAT,MAM 3 STUPEN IDVALIDNIHO DUCHODU A JESTLI PRI TOMTO STUPNI POSTIZENI MUZU PRACOVAT JAKO OSTRAHA OBJEKTU

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, pane Jiří,
potěším Vás, obecně pracovat můžete. Česká legislativa to nezakazuje a není ani nijak omezena výše odměny. Doporučuji však prokonzultovat s Vaším lékařem, zda můžete pracovat přímo jako ostraha objektu. Váš lékař zná Vaši anamnézu a je schopen určit, zda toto konkrétní zaměstnání (náplň, rozsah pracovní doby a další požadavky na Vás kladené) nezhorší Váš dosavadní zdravotní stav. Zřejmě Vás to také zajímá s ohledem na invalidní důchod, který pobíráte. Ke snížení invalidního důchodu může dojít pouze na základě překvalifikování zdravotního stavu posudkovým lékařem. Obecně se osobám pobírajícím invalidní důchod doporučuje zkrácený pracovní úvazek a uzpůsobení náplně práce. Co se týká délky pracovní doby, to je asi nejčastější dotaz, doporučuje se z důvodu předejití přehodnocení a snížení stupně invalidity, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému potenciálu (tzn. příjemci invalidního důchodu ve III. stupni 0,5 úvazku a méně, ideálně 0,375 a méně). Je to však pouze doporučení, nikoliv podmínka.
Můžete zvolit i jinou formu pracovního úvazku – dohodu o provedení práce (DPP, max. 300 hodin za kalendářní rok), popř. dohodu o pracovní činnosti (DPČ, max. 20 hodin týdně). Nicméně není na ně pohlíženo tak přísně jako na hlavní pracovní poměr a nesou sebou určité výhody – např. snazší ukončení ad. Nevýhodou potom např. je, že se při nižším výdělku (u DPČ méně než 2 500 Kč, u DPP méně než 10 000 Kč) neodvádí sociální pojištění a tím pádem nebudete mít nárok na nemocenské dávky.

Vzhledem k tomu, že nemám více informací, nemohu Vám odpovědět konkrétněji. Pokud byste měl zájem, můžete se na mě obrátit (na e-mail: vostalova@pcfenix.cz, popř. na tel. 739 646 396).
Hezký den přeje
 
Eva Vostálová