Práce v chráněné dílně
Dobrý den. Pracuji v chráněné dílně, smlouvu mám na dobu neurčitou a invalidita mi byla přiznána prvního stupně. Můj dotaz je, v případě že by mi byla invalidita odebrána může semnou zaměstnavatel kvůli tomu rozvázat pracovní smlouvu z důvodu že již nejsem invalidní? a pokud ano je povinen platit odstupné?
Dobrý den paní Petro,
děkujeme za Váš dotaz. Chráněný trh práce, neboli výkon práce pro zaměstnavatele zaměstnávajícího více jak 50 % osob se zdravotním postižením, ve Vašem případě je to chráněná dílna, umožňuje zaměstnat i osoby bez postižení, nicméně musí být zachována podmínka a to ta, že pro zaměstnavatele pracuje více jak 50 % osob se zdravotním postižením.
Pokud tedy budete v budoucnu opět uznána jako osoba se 100 % zachovanou schopností výkonu výdělečné činnosti, tedy osobou bez postižení můžete ve chráněné dílně dále pracovat, ale stále platí výše uvedená podmínka podílu osob se zdravotním postižením.
Otázkou je, jak se k tomu postaví zaměstnavatel a jaký druh práce vykonáváte. ÚP poskytuje zaměstnavateli příspěvek na Vaši mzdu a o ten zaměstnavatel přijde. Zaměstnavatel ponese tedy Váš mzdový náklad v plné výši. Dalším faktorem je druh výkonu práce. Pokud vytváříte prací skutečné hodnoty, je Vaše šance na udržení zaměstnání daleko vyšší, než když vykonáváte samoúčelnou práci.
Neumím si představit, ukončení pracovního poměru pro důvod, že zaměstnanec již není invalidní. Jednalo by se minimálně o diskriminaci z důvodu zdravotního stavu. Obvyklejší je skončení pracovního poměru z důvodu invalidity zaměstnance. Nicméně netuším, jaké podmínky obsahuje pracovní smlouva. Mám ale za to, pokud by obsahovala nějaká ustanovení o zdravotním stavu, jednalo by se opět o diskriminaci z důvodu zdravotního stavu. Domnívám se, že jediný výpovědní důvod, který by ve Vašem případě přicházel v úvahu, je nadbytečnost. Je-li však výpovědním důvodem nadbytečnost, musí být velice dobře zdůvodněna a pochybuji o tom, že by obstál důvod skončení zdravotního stavu – ztráta invalidity. Proto nastane-li v budoucnu taková situace, doporučuji nechat prověřit případnou výpověď právníkem/advokátem zabývajícím se pracovním právem. Výpovědní důvod – nadbytečnost musí být vždy velice dobře odůvodněn a ne nahrazen vágními frázemi.
Co se týká otázky odstupného, skončí-li pracovní poměr pro nadbytečnost výpovědí nebo dohodou, máte v obou případech zachovaný nárok na odstupné.
V případě dalších nebo doplňujících dotazů se můžete obrátit na sevcikova@pcfenix.cz nebo loebe@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková (sociální pracovnice)
Mgr. Ladislav Loebe (právník a předseda organizace)