Práce v ID

PoradenstvíPráce v ID
Jana Schildbergerova asked 4 years ago

Dobrý den, muž je onkologicky pacient a pro metastazy onemocnění dostal 3 stupeň ID. Na doporučení onkologa může nastoupit do zaměstnání-pracuje jako řidič u Technických sluzeb a vykonává lehké instalaterske práce. Dnes mu obvodní lékařka sdělila, že pracovat nesmí a má ukončit pracovní poměr.  Navíc mu zatím ani nedošel žádný výměr, o ten si prý má jít požádat na ossz sám. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Schildbergerová,
děkujeme za Váš dotaz. Současná legislativa nezakazuje výdělečnou činnost ani osobám ve III. stupni invalidity. Příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně doporučujeme, aby práci přizpůsobili svému zdravotnímu stavu a pracovali na poloviční úvazek nebo úvazek ještě kratší, což znamená 15 – 20 hodin týdně nebo méně. Váš manžel, jakožto příjemce invalidního důchodu pracovat může, za předpokladu, že mu to dovolí jeho zdravotní stav a bude vykonávat takovou pracovní činnost, která nebude mít negativní dopad na jeho zdravotní stav. Samozřejmě také záleží na posouzení jeho zdravotního stavu, což je plně v kompetenci jeho lékaře, který zná jeho zdravotní stav nejlépe a je schopen posoudit, zda může do zaměstnání nastoupit či ne. Vašemu manželovi doporučuji tedy tuto situaci ještě jednou projednat s jeho ošetřujícím lékařem. Pro doplnění bych zmínila, že v případě invalidity třetího stupně se jedná o pokles pracovní schopnosti o 70 % nebo více, může tedy využít svého zbytkového potenciálu, což je 30 % nebo méně. K Vašemu dotazu ohledně výměru, tak ten by Váš muž měl obdržet automaticky poštou od České správy sociálního zabezpečení. Samozřejmě je také možné příslušnou Správu sociálního zabezpečení kontaktovat a informovat se.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e – mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková