práce

Poradenstvípráce
Michal Šustr asked 5 years ago

Dobrý den. Muj otec je invalidní důchodce 3 stupne. Je jím uz mnoho let. Myslím, že od roku 2004. Bohužel se teď dostal do finančních problémů a potřeboval by si najít praci. S 11000 medicne je dnes tezke vyjit….. Hledal by práci, která by nebyla fyzicky narocna. Ideálně nekake security, nebo práce na vrnátnicich atd… Myslíte, že by u takového zaměstnání mohl vzniknout problem? Že by hrozilo, že mu sníží stupen invalidity? Bojí se, ze o důchod přijde a tak se víc a voc zadlužuje…. Ovšem, jsem si jisty, že kdyby mu důchod vzali, nepostaral by se o sebe, nebyl by schopen pracovat na plný úvazek. Zničilo by jo to.  Děkuji za odpověď. Sustr

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Dle platné legislativy může osoba pobírající důchod pro invaliditu III. stupně využít svůj zbytkový pracovní potenciál k výkonu výdělečné činnosti. Jsou zde ovšem limity, jejichž překročení může vést k opětovnému posouzení stupně invalidity, možnému následnému přehodnocení a snížení stupně invalidity.
Procentní pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost vyjadřuje ztrátu schopnosti vykonávat výdělečnou činnost. Zbytkový potenciál naopak vyjadřuje zachovanou schopnost pro výkon výdělečné činnosti. Uvedu příklad pro větší srozumitelnost: Pokud je Váš otec uznán invalidní ve III. stupni s poklesem schopnosti vykonávat výdělečnou činnost o 70 %, znamená to, že zbývajících 30 % může využít k výkonu výdělečné činnosti. Pokud to převedeme do výše pracovního úvazku, doporučuje se úvazek o výši 0,5 (20 hodin) a méně, ideálně 0,375 (15 hodin) a méně. Co se týče vhodné pracovní pozice. Nepíšete, z jakého důvodu byl otci ID III. stupně přiznán, nejsem tedy schopná adekvátně posoudit, jakou práci zvládne. Obecně platí, že je vždy vhodné konzultovat profesi a délku úvazku s ošetřujícím lékařem, který je schopen posoudit dopady, které může tato činnost mít na zdravotní stav poživatele invalidního důchodu. V případě, že budete mít další otázky, můžete se na nás kdykoli obrátit e-mailem (mail: boumova@pcfenix.cz nebo telefonicky tel.: 739 646 396).
S přáním krásného dne
Adéla Boumová