Pracovní neschopnost a ukončení pracovního poměru

PoradenstvíPracovní neschopnost a ukončení pracovního poměru
Romana asked 2 years ago

Dobrý den,
chtěla bych moc poprosit o radu. V roce 2020 mi byla diagnostikována rakovina prsu a od 24. 3. 2020 jsem v dočasné pracovní neschopnosti (operace, 16 cyklů chemoterapie, ozařování, v současnosti hormonální léčba). 7. 4. 2021 mi uplynula podpůrčí doba v délce 380 dní. Na radu paní doktorky jsem požádala o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby. Podpůrčí doba mi byla několikrát prodloužena, naposledy do 23. 3. 2022 s tím, že o další prodloužení nelze žádat z důvodu vyčerpání 350 dní. O invalidní důchod jsem nežádala (posudkový závěr OSSZ-zdravotní stav pojištěnce odůvodňuje předpoklad opětovného nabytí pracovní schopnosti i k jiné, než dosavadní pojištěné činnosti). Před onemocněním jsem byla zaměstnaná, smlouvu mám na dobu neurčitou (pracuji od roku 1999 na České poště). Zaměstnavatel v loňském roce měnil dvousměnný provoz na jednosměnný, rušil pracovní místa a přestože mi bylo řečeno, že se mnou po uzdravení počítají, dotazem na personálním oddělení mi bylo sděleno, že mé místo bylo zrušeno (o zrušení místa mě prý nejsou povinni informovat, protože jsem v pracovní neschopnosti). Bylo mi řečeno, že můžu ukončit pracovní poměr dohodou i v době pracovní neschopnosti a zaregistrovat se na úřadu práce. Moc prosím o radu, jak dále postupovat. Práci si zatím hledat nemůžu, protože mě ještě čeká gynekologická operace a nevím, kdy budu mít ukončenou pracovní neschopnost. Pokud bych ukončila pracovní poměr dohodou a zaregistrovala se na úřadu práce, nevím, zda bych měla vůbec nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti ( je mi 52 let, od 24. 3. 2020 jsem v pracovní neschopnosti). Nebo zda počkat až na ukončení pracovní neschopnosti a nastoupit do práce s dvouměsíční výpovědní dobou, kdy bych měla nějaký čas na hledání zaměstnání (oficiálně jsem zatím žádnou výpověď nedostala). Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den. 

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 2 years ago

Dobrý den, paní Romano.
Děkujeme za Váš dotaz.
Ve Vaší tíživé životní situaci bych doporučila určitě neukončovat pracovní poměr dohodou (doporučuji počkat na výpověď od zaměstnavatele) a zároveň si požádat o invalidní důchod. Právě u onkologických pacientů bývá invalidní důchod přiznáván z důvodu dlouhé léčby, kdy se předpokládá návrat na trh práce. Tyto invalidní důchody bývají přiznané na dobu určitou a dle vývoje onemocnění se prodlouží platnost posudku, či se ukončí.
Pokud byste se z jakéhokoliv důvodu musela v budoucnu evidovat na úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání máte již z titulu věku 50+ větší ochranu i podporu a doporučím Vám informovat se o možnostech rekvalifikace, čímž si rozšíříte s ohledem na onemocnění, možnost pracovního uplatnění.
Ráda bych Vás upozornila, v případě snížení příjmu, na možnost využít příspěvek na bydlení. Může o něj žádat i osoba, která byt/ dům vlastní. Můžete si zkusit orientačně spočítat, zda by Vám nárok vznikl. Výpočet je skutečně orientační a doporučím žádost podat, jelikož pracovník úřadu práce žádost vyhodnotí přesně.
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mne havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice