pracovní poměr – invalidita 3. stupeň

Poradenstvípracovní poměr – invalidita 3. stupeň
Lenka asked 3 years ago

Dobrý den.Mam dotaz Byl mi uznán 3.stupen ID a chci se zeptat zda si mohu najít práci v chráněné dílně,jelikož v normální práci bych měla problém se svým zdravotním stavem(psychické problémy)Nezvládám stresové situace atd..Mohu tam nastoupit?a jak dlouho tam můžu být  zaměstnaná?děkuji za odpověď.Rozhodnuti o ID mi přijde do dvou měsíců.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Lenko,
děkujeme za Váš dotaz. Současná legislativa neobsahuje žádné ustanovení, které by omezovalo výdělkové možnosti osob v invalidním důchodu. Zákon nestanovuje ani žádné omezení, co se týče výdělku ani výše pracovního úvazku. Lidé, kterým byl přiznán invalidní důchod v kterémkoliv stupni invalidity, mohou tedy i při pobírání invalidního důchodu podle svých možností a schopností pracovat. Příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, při poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 %, se doporučuje, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému pracovnímu potenciálu (tzn. úvazek 4 hodiny denně a méně). Co se týče toho, zda tato práce je nebo není vhodná pro Vás z důvodu Vašeho zdravotního stavu, nedokážu posoudit, jelikož nejsem lékař. Doporučila bych Vám proto, abyste navštívila Vašeho ošetřujícího lékaře, který zná Váš zdravotní stav nejlépe.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na nás obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková