pracovní poměr – invalidita 3. stupeň

Poradenstvípracovní poměr – invalidita 3. stupeň
Vávra Bohumil asked 3 years ago

Dobrý den, 
               Mám invaliditu 3tího stupně 70% snížená pracovní schopnost  a nemohu zvedat nic těžkého.
                 V okolí mého bydlistě jsem si nalezl práci hlídače 12 hod směny obchůzky areálu, zapisování aut , vyřizování telefonátů na vrátnici.
             Zajímaloby mě zdali mohu nastoupit do takovéhleho zaměstnání mám obavu z odebrání invalidního důchodu i když jsem drzitelem kartičky ZTP.
               Zatím pracuji v chráněné dílně 23 km vzdalené od domova jsem kazdý den 2 hodiny na cestě abych se dostal tam i domů  práce hlídače je v mém bydlišti.
                                                                                                                                                                                                                 Děkuji za radu S pozdravem Vávra

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Vávro,
 
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, zda můžete pracovat jako hlídač na 12hodinové směny, když máte invalidní důchod III. stupně. Nyní pracujete v chráněné dílně, do které musíte poměrně daleko dojíždět.
Z pohledu zákona Vám nic nebrání na Vámi uváděnou pozici hlídače nastoupit – zákon příjemcům invalidního důchodu totiž neomezuje výši úvazku ani výši výdělku. Kvůli možnosti přehodnocení stupně invalidity se však doporučuje, aby příjemci invalidního důchodu III. stupně pracovali na úvazek 0,5 nebo méně – je to právě z důvodu, že pracovní schopnost poklesla o 70 % nebo více. Výkon zaměstnání také nesmí mít negativní vliv na Váš zdravotní stav. Doporučuji Vám tedy konzultovat vhodnost pozice vrátného (a dané náplně práce) s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav nejlépe.
Zmiňujete se také, že máte průkaz ZTP. Posuzování nároku na průkaz ZTP a na invalidní důchod (stupeň invalidity) probíhá sice na základě zdravotního stavu, ale podle jiných zákonů. Přiznávání průkazu ZTP a jeho stupně nemá vliv na invalidní důchod, stejně jako přiznávání invalidního důchodu a jeho stupně nemá vliv na stupeň průkazu osoby se zdravotním postižením.
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše sociální poradenství můžete opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz) nebo telefonicky (739 646 396).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice