Pracovni smlouva

PoradenstvíPracovni smlouva
Hana Ryppelová asked 5 years ago

Dobry den,  plny inpoinvalidnidni duchod. Dcera ma zakazkove krejcovstvi, kde bych ji chtela pomahat. Jak je to s pracovni smlouvou a kolik si mohu vydelat?

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, paní Ryppelová,
potěším Vás, česká legislativa v současné době nijak neomezuje výši odměny při pobírání invalidního důchodu v jakémkoliv stupni, ať již v případě práce na hlavní pracovní poměr nebo DPP, resp. DPČ. Vydělat si tedy můžete, kolik Vám zdravotní stav dovolí.
Co se týká smlouvy, doporučuje se pracovní smlouva se zkráceným úvazkem. Vyplývá to z toho, že pokud jste uznána invalidní ve III. stupni s poklesem schopnosti vykonávat výdělečnou činnost o 70 %, znamená to, že zbývajících 30 % můžete využít k výkonu výdělečné činnosti.  Pokud to převedeme do výše pracovního úvazku, doporučuje se úvazek o výši 0,5 (20 hodin) a méně, ideálně 0,375 (15 hodin) a méně.

Můžete zvolit i jinou formu pracovního úvazku – dohodu o provedení práce (DPP), popř. dohodu o pracovní činnosti (DPČ). V rámci těchto dohod však můžete pracovat max. 300 hodin za kalendářní rok. Nicméně není na ně pohlíženo tak přísně jako na hlavní pracovní poměr a nesou s sebou určité výhody jako např. snazší ukončení ad. Nevýhodou potom např. je, že se při nižším výdělku (u DPČ méně než 2 500 Kč, u DPP méně než 10 000 Kč) neodvádí sociální pojištění a tím pádem nebudete mít nárok na nemocenské dávky.
Nicméně bych Vám závěrem doporučila Váš záměr zkonzultovat s Vaším praktickým, popř. odborným lékařem, aby u Vás vlivem práce nedošlo ke zhoršení zdravotního stavu.
 
V případě jakýchkoliv doplňujících či dalších dotazů se na mě můžete obrátit prostřednictvím e-mailu (vostalova@pcfenix.cz) či telefonicky (tel.: 739 646 396).
 
S přáním hezkého dne
 
Eva Vostálová