pracovní úvazek – invalidita 3. stupeň

Poradenstvípracovní úvazek – invalidita 3. stupeň
Jana asked 3 years ago

Dobrý den,
jelikož jsem v pracovní neschopnosti od loňského září (onkologické onemocnění) byla jsem u posudkové lékařky a ta mi navrhla 3. stupeň ID.
Chtěla bych začít pracovat na na úvazek 2-3 hodiny denně (pracovní smlouva). Jak je to prosím u ID s minimální mzdou při kráceném úvazku? Pokud bych měla hrubou mzdu pod určitým limitem, bude muset zaměstnavatel odvádět více? Bylo by třeba výhodnější se domluvit na DPČ se zaměstnavatelem?
Posudková lékařka mi řekla, že třetí stupeň budu mít max. na rok či dva.
Děkuji za odpověď

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Jano,
děkujeme za Váš dotaz. Současná legislativa neobsahuje žádné ustanovení, které by omezovalo výdělkové možnosti osob v invalidním důchodu. Zákon nestanovuje ani žádné omezení, co se týče výdělku ani výše pracovního úvazku. Lidé, kterým byl přiznán invalidní důchod v kterémkoliv stupni invalidity, mohou tedy i při pobírání invalidního důchodu podle svých možností a schopností pracovat. Příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, při poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 %, se doporučuje, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému pracovnímu potenciálu (tzn. úvazek 4 hodiny denně a méně).
Invalidní důchodce má nárok na slevu na invaliditu, která činí za každý měsíc pobírání invalidního důchodu III. stupně 420 Kč. Zaměstnavatel by tedy za Vás naopak odváděl o něco méně. Minimální mzda je pro tento rok 14 600 Kč, která je pro všechny stejná bez ohledu na to, zda jsou příjemci invalidního důchodu nebo ne. Záleží tedy na zaměstnavateli, jakou mzdu Vám za práci nabídne při zkráceném úvazku.
V případě práce na DPČ se jedná o pracovní dohodu uzavřenou na maximální počet 20 pracovních hodin týdně. Při práci na dohodu jsou stanoveny zákonné limity. Do této výše výdělku se z práce na dohodu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Díky tomu je přivýdělek do limitu výhodný jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele, protože snižuje celkové náklady na práci. U DPČ je limitem hranice 3 000 Kč, přičemž výdělek 2 999 Kč je do limitu, výdělek 3 000 Kč už je nad limitem a bude vám strženo sociální i zdravotní pojištění. Pro více informací ohledně daní bych Vám doporučila obrátit se na účetní.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková