Prescasy v praci pri 2. stupni ID

PoradenstvíPrescasy v praci pri 2. stupni ID
Silvie asked 3 years ago

Dobry den, rada bych se zeptala jestli je nejak zakonem osetreno kolik hodin přesčasu mi může zaměstnavatel nařídit při druhém stupni ID. Popripade co mam delat kdyz uz nezvladam praci kvůli únavě z přesčasů. Děkuji 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Silvie,
děkujeme za Váš dotaz. Ač zákoník práce hovoří o práci přes čas, tak není nikde uvedeno, kolik hodin práce přes čas může zaměstnavatel nařídit svému zaměstnanci při druhém stupni ID. Je to z toho důvodu, že příjemce invalidního důchodu je především limitovaný svým zdravotním stavem a musí pamatovat na to, že práce by neměla mít negativní dopad na jeho zdravotní stav. Z toho plyne doporučení, abyste pracovala spíše na zkrácený úvazek 6 hodin denně a méně. Pokud byste měla zkrácený úvazek, zaměstnavatel Vám nemůže nařizovat přesčasy, pokud se s Vámi na tom předem nedohodl.
Pokud již práci nezvládáte kvůli únavě a přesčasům, bylo by vhodné se obrátit přímo na Vašeho nadřízeného a sdělit mu tuto informaci a informovat se, zda by bylo možné upravit úvazek, tak aby Vám po zdravotní stránce lépe vyhovoval. Doporučila bych Vám se také podívat do papírů, které Vám vyplňoval lékař při nástupu do práce, jestli tam nemáte uvedeno, že nesmíte pracovat přesčas. Případně se můžete domluvit s lékařem, aby Vám při další pracovně-lékařské prohlídce napsal, že nejste schopna práce přes čas. O mimořádnou prohlídku si můžete zažádat i sama.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková