Příspěvek na mobilitu

On-line poradnaPříspěvek na mobilitu
Jiří Deliš asked 2 years ago

Dobrý den. Mamka byl od 23.10 do 30.10. v nemocnici. Pak od 30.10. do své smrti dne 17.11. v hospicu. Úřad práce po mě chce vrátit celý příspěvek 550,- Kč na mobilitu za 10/2020. Je jeho postup správný? Děkuji předem za informaci. S pozdravem Jiří Deliš  

1 Answers
Ladislav Loebe answered 2 years ago

Vážený pane Deliši,
 
postup Úřadu práce ve věci vrácení příspěvku na mobilitu za období říjen 2020 není správný. § 15 odst. 4 první věta před středníkem zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením stanoví: „Nárok na výplatu příspěvku na mobilitu nenáleží za kalendářní měsíc, jestliže je oprávněné osobě po celý tento kalendářní měsíc poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace;“
Byla-li tedy Vaše paní matka hospitalizována od 23. 10. do 30. 10. tohoto roku, trvala hospitalizace a s tím spojená zdravotní péče pouhých sedm dní, nikoliv celý kalendářní měsíc. Zvláštní důraz je kladen dále v ustanovení § 15 odst. 4 výše uvedeného zákona na slovo „celý.“
Na základě výše uvedeného doporučuji podat odvolání proti rozhodnutí Úřadu práce, pokud již neuplynula lhůta pro odvolání marně.
 
Mgr. Ladislav Loebe