Příspěvek na péči

PoradenstvíPříspěvek na péči
Lenka asked 5 years ago

Dobry den. Muj otec prisel o nohu nad kolenem. Je na invalidnim voziku, ma protezu. S tou protezou je to tedy beh na dlouhou trať. Zazadali si o prispevek na peci. Tatka se sam nedostane na záchod,  na toaletu, neuvari si a to vse z duvodu maleho bytu, kde neni moznost se dostat s vozikem. Byl jim priznan pouze prvni stupen, coz se nam zda pri nejmensim směšné. Jak prosim postupovat u odvolani? Dekuji L.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, Lenko,
 
děkujeme za Váš dotaz. Odvolat se proti danému rozhodnutí určitě můžete, a to do 15 dnů od doručení rozhodnutí. Odvolání adresujete Ministerstvu práce a sociálních věcí prostřednictvím kontaktního pracoviště krajské pobočky úřadu práce, které rozhodnutí vydalo (na toto kontaktní pracoviště je také nezbytné odvolání doručit – osobně či poštou).
V odvolání krátce shrnete, proti čemu se odvoláváte a které životní potřeby Váš otec podle posudkového lékaře nezvládá (stačí uvést pomocí písmen). Poté uvedete, které další životní potřeby podle Vás otec nezvládá a z jakého důvodu. Životní potřeby, které se posuzují, jsou uvedené a blíže popsané v příloze č. 1 vyhlášky č. 505/2006 Sb. – tu lze nalézt na internetu (např. zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-505).
Je nezbytné, abyste v odvolání nezapomněli uvést jméno, příjmení, adresu bydliště a datum narození žadatele o příspěvek a číslo jednací.
Pokud byste měla zájem, mohu Vám vzor odvolání zaslat e-mailem, případně je možné domluvit se i na osobním setkání u nás v ParaCENTRU Fenix, případně jinde v Brně.
Podle informací, které ve svém dotazu uvádíte, může být příčinou nezvládnutí některých potřeb spíše nedostatek prostoru, než nepříznivý zdravotní stav Vašeho otce. Je zde tedy možnost, že by odvolání mohlo být z tohoto důvodu zamítnuto.
 
Nevyhovující prostory však lze obvykle upravit. Na některé úpravy (např. právě na rozšíření dveřních zárubní či na úpravu koupelny a WC – na bourací a stavební práce a související materiál; nikoliv však na nové obklady či sanitu apod.) poskytuje příspěvek úřad práce. Jedná se o příspěvek na zvláštní pomůcku. Pokud byste se pro nějaké úpravy rozhodli, v ParaCENTRU Fenix poskytujeme i poradenství v oblasti bezbariérovosti.
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se můžete obrátit přímo na mne, a to e-mailem (vesela@pcfenix.cz) či telefonicky (739 646 396).
 
S pozdravem
 
Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.