Přispěvek na péči

PoradenstvíPřispěvek na péči
Svoboda Michal asked 3 years ago

Dobry den mnel bych dotaz pobiram invalidni duchod 3.stupne plus prispevek na péči a chci se zeptat kdyz pobiram oboje mohu pracovat ? A je mozne ze kdyz budu pracovat mohou mi prispevek na peči nejakym zpusobem sebrat ? Dekuji Svoboda

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Svobodo,
děkujeme za Váš dotaz. Dle české legislativy může příjemce invalidního důchodu nebo příspěvku na péči svůj zbývající pracovní potenciál využít podle svého vlastního uvážení. To znamená, že není nijak omezen ani finančně, ani délkou pracovní doby. Samotný výkon zaměstnání nemůže vést k odebrání invalidního důchodu. Může však dojít k překvalifikování invalidity, resp. ke snížení procentního zhodnocení ztráty schopnosti vykonávat výdělečnou činnost na základě nového zhodnocení zdravotního stavu a tím ke snížení stupně invalidity. Zvolené zaměstnání by mělo by mělo být pro zdravotní stav příjemce invalidního důchodu vyhovující (např. náplní práce, délkou pracovní doby – zkráceným úvazkem, pracovními podmínkami, směnností práce). Co se týče délky pracovní doby, doporučuje se z důvodu předejití přehodnocení a snížení stupně invalidity, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému potenciálu (tzn. příjemci invalidního důchodu ve III. stupni je doporučován úvazek 0,5 úvazku a méně). Je to však pouze doporučení, nikoliv podmínka. Na závěr bych dodala, že zaměstnání nemá žádný vliv ani na výši nebo odebrání příspěvku na péči.
Pokud byste měl jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
 
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková