Příspěvek na péči

PoradenstvíPříspěvek na péči
Veronika Dohnalová asked 2 years ago

Dobrý den, 
chtěli jsme se zeptat, zda je nějaká možnost, jak ještě požádat o zvýšení příspěvku na péči. 
Manželovi se stal loni v září úraz v lese a je od pasu dolu trvale ochrnutý, kompletní přerušení míchy mezi 6-8 obratlem.
Byl nám vypočítán příspěvek ve výši 2.stupně, manželovi to uniklo o jeden bod, tak jsme se následně odvolali s tím, že nám bylo sděleno, že toto rozhodnutí je platné a není již možné se znovu odvolat. 
Myslím si, že když je manžel doma od února a máme 2 maličké děti, je doma na všechno sám, jelikož já musím chodit do práce, tak jsme nuceni si brát občas asistentku, synovi jsou 2 roky a dceři 5, jenže ta odmítá chodit do školky, jelikož má trauma s manželova úrazu a z toho, že byl dlouho po nemocnicích.
Chápu, že stupeň péče 2 je úměrný, když je člověk postižený ,,jenom” od pasu dolů, ale třeba po 2 letech, kdy je doma již nějaký režim, ale všechno se stále u nás zajíždí a opravdu jsme odkázáni ještě na další pomoc. 
Proto jsme se chtěli zeptat, zda je ještě nějaká možnost, jak třeba znovu požádat o odvolání. 
Předem Vám velice děkujeme za odpověď. 
S přáním hezkého dne, 
 
Dohnalovi 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, paní Dohnalová,
 
děkujeme za Váš dotaz. Pokud tomu dobře rozumím, Vašemu manželovi byl přiznán příspěvek ve 2. stupni závislosti (tedy 4 400 Kč), podali jste odvolání a to nebylo úspěšné. V takovém případě by bylo možné do 60 dní od převzetí rozhodnutí o odvolání podat správní žalobu (pokud byste ji chtěli podat, s formulací by Vám v případě potřeby pomohl můj kolega Mgr. Ladislav Loebe). Podání správní žaloby je bezplatné a není ani nutné mít zastoupení právníkem či advokátem.
Současně s podáním správní žaloby (nebo i v případě, že žalobu z jakéhokoliv důvodu podávat nebudete) je možné podat na úřadu práce Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči. Formulář žádosti je ke stažení zde: http://www.mpsv.cz/web/cz/-/navrh-na-zmenu-vyse-priznaneho-prispevku-na-peci. Na základě podání tohoto formuláře proběhne nové sociální šetření, zdravotní stav Vašeho manžela bude opět posouzen posudkovým lékařem a bude vydáno nové rozhodnutí. Více informací o žádání o zvýšení příspěvku na péči naleznete např. v článku na internetových stránkách ParaCENTRA Fenix: http://www.pcfenix.cz/moznost-pozadat-o-zvyseni-prispevku-na-peci-v-pripade-zhorseni-zdravotniho-stavu/.
 
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete opět obrátit, a to telefonicky (739 646 396) či prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice