Příspěvek na péči – odvolání

PoradenstvíPříspěvek na péči – odvolání
Tomáš Němec asked 3 years ago

Dobrý den,
bereme příspěvek na péči na našeho dědečka, který po mrtvici a infarktu nezvládá většinu věcí sám. Máme uznaný příspěvek ve výši 4tisíc a žádali jsme o přehodnocení na ten vyší – 12tisíc. Úřad nám však naši žádost zamítl. Chci se vás tedy zeptat, jak to je s odvoláním. Vím, že na odvolání se čeká v některých případech i 180 dní ale slyšel jsem, že se tím zároveň zastavuje ta současná podpora. – To by tedy znamenalo, že když se nyní odvoláme tak ztratíme na půl roku i tu podporu 4tisíce co dostáváme nyní?
 
Děkuji za váš čas a odpověď a přeji hezký den,
Němec

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Němče,
 
děkujeme za Váš dotaz. Je pravdou, že řízení o odvolání by mělo trvat nejdéle 180 dní. Poměrně běžnou dobou trvání řízení je však bohužel přibližně 1 rok. Je tedy na Vašem zvážení, zda se rozhodnete se odvolat, nebo zda necháte lhůtu pro odvolání uplynout a poté podáte návrh na změnu výše (zvýšení) příspěvku znovu.
Pokud již Vašemu dědečkovi byl příspěvek v některé výši přiznán a je mu vyplácen, dostával by jej v nyní přiznané výši i během řízení o odvolání – jeho výplata by se kvůli podanému odvolání nezastavila. Nemusíte se tedy obávat toho, že by kvůli podanému odvolání byla pozastavena výplata příspěvku v současné výši.
Pokud by odvolání bylo úspěšné a došlo by ke zvýšení stupně závislosti, byl by navíc zpětně vyplacen rozdíl mezi vyplácenou a nově přiznanou výší příspěvku, a to až ke dni podání návrhu na změnu výše (zvýšení) příspěvku na péči (tedy toho návrhu, který byl nyní zamítnut).
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz nebo zamazalova@pcfenix.cz), telefonicky (739 646 396), přes on-line poradnu, případně je možné sjednat si osobní setkání přímo v ParaCENTRU Fenix či na jiném vhodném místě v Brně.
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice