Prispevek na pořízení motorového vozidla

PoradenstvíPrispevek na pořízení motorového vozidla
Kosařová Veronika asked 3 years ago

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Mám invaliditu III. stupně, držitel ZTP/P,  od dětství diabetes, nyní po transplantaci 2 orgánů, amputace jedné končetiny (stehenní), na druhé končetině odoperovaný kyčelní kloub bez možnosti totální endoprotézy. Pohybuji se oprotézovaná se 2 francouzkými holeni (snížená stabilita). Žijeme ve společné domácnosti jen s manželem, tedy na automobilu jsem výrazně závislá ne veškeré přesuny mimo domovm, především k lékařům. Po amputaci mé končetiny jsme museli zakoupit vůz s automatickou převodovkou, což bylo 6/2015. Nyní jsem měla autonehodu, po které bude auto pravděpodobně k totálnímu odpisu. Jak nyní postupovat, mohu v tomto případě požádat o nový příspěvek, naše finanční situace není taková, abychom mohli bez obtíží zakoupit nový vůz ze svého. Navíc vozy s aut. převodovkou jsou v éprůměru o 100 000,- Kč dražší. Moc děkuji za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Kosařová,
děkujeme za Váš dotaz. Z toho co píšete, rozumím tomu, že vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu je pro Vás automobil nezbytný, abyste se mohla dopravovat k lékařům apod. Uvádíte, že 6/2015 jste zakoupila vozidlo. Nyní jste však měla autonehodu, po které auto zřejmě bude k odpisu. Pokud tomu správně rozumím, na tento vůz jste využila příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo. U příspěvku na motorové vozidlo je podmínkou, že jej osoba pravidelně využívá k dopravě a to po celou dobu přiznání příspěvku (7 let). V případě, kdy dojde k autonehodě a vozidlo je nepojízdné, by osoba měla poměrnou část příspěvku vrátit (§ 12. odst.1, zákona č. 329/2011). Částka, kterou je nutné vracet, se vypočítá podle vzorce: výše dříve poskytnutého příspěvku se vydělí počtem měsíců, na kolik je poskytován (u nákupu automobilu jde o 84 měsíců). Získané číslo se pak vynásobí počtem měsíců, kolik zbývá do uplynutí stanovené lhůty. Tím se získá výsledná vracená částka. Tento vzorec slouží pouze pro orientační výpočet. Vratnou částku samozřejmě vypočítává ÚP.
Krajská pobočka Úřadu práce může však z důvodů hodných zvláštního zřetele rozhodnout o prominutí povinnosti vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku nebo jeho poměrnou část (§ 12. odst.4, zákona č. 329/2011).
Poté co bude tato poměrná část ÚP vrácena či ÚP prominuta, je možné podat si žádost o nový příspěvek.
Pokud jste při předchozím nákupu auta (v roce 2015) žádala u finančního úřadu o vrácení DPH, tak bude i zde třeba vrátit poměrnou část.
Nepíšete, zda jste na automobil měla uzavřenou havarijní pojistku, pokud ne, můžete tuto možnost zvážit u pořizování nového vozu. Když se na nás klienti obrací s tím, že si chtějí pořídit vůz a byl jim přiznán příspěvek na motorové vozidlo, vždy doporučujeme sjednat si pojištění vozu. V případě poškození vozu, krádeže apod. může být poté poměrná část vyplacena úřadu práce z této pojistky.
Jestliže byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.    
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice