příspěvek na zvláštní pomůcku – rekontrukce

Poradenstvípříspěvek na zvláštní pomůcku – rekontrukce
Martin Král asked 3 years ago

Dobrý den,
měl jsem maminku v domácí péči od srpna minulé roku, kdy jsem dokončil celkovou rekonstrukci bytu na bezbariérový a mohl si ji vzít z LDN domů. Maminka byla ležící, po mozkové mrtvici s uznaným stupněm invalidity 4. Začátkem roku mi bylo doporučena možnost, že mohu žádat o příspěvek na pomůcku na rekonstrukci bytu a je velká šance, že část z ceny rekonstrukce mi bude proplacena, jako příspěvek na pomůcku. Dostal jsem veškeré pokyny jak postupovat a potřebné formuláře k  podání. Nicméně se mamince posledních několik týdnů velmi přitížilo a já neměl fyzickou ani psychickou sílu žádost podat. Maminka nakonec minulý týden zemřela. Chtěl bych se zeptat zda mohu žádost o příspěvek na pomůcku stále podat i po úmrtí, vím že se dala podávat rok zpětně. V této chvíli je situace velmi smutná, ale půl roku intenzivní domácí péče a celková rekonstrukce bytu pro mne byla velmi finančně náročná a každou korunu, kterou bych mohl dostat, by mi pomohla. Děkuji za odpověď. Král. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Králi,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že jste s ohledem na zdravotní stav své maminky prováděl rozsáhlou rekonstrukci bytu tak, aby byl bezbariérový. Bylo Vám doporučeno podat si žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku, který by Vám mohl pokrýt část rekonstrukce. Popisujete, že se mamince v posledních týdnech přitížilo. Chápu, že jste v té době neměl sílu žádost podat. Vnímám, že si nyní po smrti maminky procházíte smutným obdobím. Z toho, co píšete, rozumím tomu, že pro Vás péče o maminku a celková rekonstrukce bytu byla finančně náročná. Bohužel však příspěvek na zvláštní pomůcku nelze přiznat po smrti osoby, pro kterou byl určen. Trvá i několik měsíců, než je žádost vyřízena, tudíž i kdybyste žádost podal před několika týdny, před smrtí Vaší maminky, pravděpodobně byste příspěvek musel vracet, pokud by Vám byl přiznán.
Pane Králi, v tuto chvíli mě napadá možnost, pokud byste byl v těžké finanční situaci, je možné požádat úřad práce o dávky hmotné nouze. Potřebné formuláře jsou k dispozici na úřadu práce, případně je možné stáhnout si je a vytisknout z internetu – viz následující odkazy:

V případě dalších dotazů, se na mne můžete obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
Přeji Vám hodně sil
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková