Príspevky a ID. III stúpne

PoradenstvíPríspevky a ID. III stúpne
Miroslav asked 3 years ago

Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať a informovať ohľadom príspevku na peči a iných príspevkov. Som diabetikov s polyneuropatiou, kardialnou vaskularnou neuropatiou, astmatik bronchiale 3. stupňa, nefropatia, zle vidím, ale čo je hlavnim problémom že mi odumieraju nervy na nohách vďaka polyneuropatii a neuropatii, preto mám veľké ťažkosti s chodenim je to bolestivé a sám neprejdem ani 20 bm, dostal som na neurologii francúzske palice. Mám už problémy sa osprchovať tu mi pomáha manželka a nejvetsi problém je že strašne priberam na váhe vďaka štítnej žľazy. Som poistencom v ČR už 16 rokov a bolo mi povedané že budem ich poistencom navždy. Otázka znie mám nárok na príspevok? 
Ďakujem 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Miroslave,
děkujeme za Váš dotaz. Příspěvek na péči patří mezi tzv. nepojistné dávky, to znamená, že na to nemá vliv Vaše pojištění v ČR. Záleží především na tom, zda máte trvalý pobyt v ČR. Pokud tomu tak je, můžete podat žádost o příspěvek na péči na úřadu práce. Na tomto odkazu naleznete formulář https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-peci Po podání žádosti následuje samotné řízení, sociální pracovnice provádí u žadatele sociální šetření. Poté posudkový lékař kontaktuje obvodního lékaře, který vypracuje potřebné podklady o Vašem zdravotním stavu. Je důležité, abyste měl všechny zprávy od odborných lékařů u svého obvodního lékaře. Na základě podkladů od obvodního lékaře a sociální pracovnice rozhodne posudkový lékař o přiznání či nepřiznání příspěvku. Ze své pozice nedokáži říci, zda na příspěvek na péči máte nárok, o tomto by rozhodl zmíněný posudkový lékař.
Pokud byste měl dotazy týkající se dalších příspěvků nebo konkrétních dávek, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396. Případně si domluvit osobní konzultaci.  
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice