Přivýdělek při pobírání plného invalidního důchodu

PoradenstvíPřivýdělek při pobírání plného invalidního důchodu
Nikola Jedličková asked 3 years ago

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda li je možné, aby člověk se třetím stupněm invalidity si byl schopný přivydělávat jako řidič ?? Není tím nějak ohrožen jeho plný invalidní důchod ?? 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Jedličková,
děkujeme za Váš dotaz. Dle současné legislativy může i osoba, která pobírá invalidní důchod třetího stupně pracovat a není přitom limitována výší výdělku ani počtem odpracovaných hodin. Avšak je nutné pamatovat na to, že práce, kterou tato osoba vykonává, by měla odpovídat jejímu zdravotnímu stavu a neměla by mít negativní dopad na její zdravotní stav. To, jestli je někdo schopný přivydělávat si jako řidič, je možné konzultovat s ošetřujícím lékařem, který zná zdravotní stav dotyčného nejlépe.  
Příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, při poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 %, se doporučuje, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému pracovnímu potenciálu (tzn. úvazek 4 hodiny denně a méně). Co se týče Vašeho dotazu, zda může být ohrožen plný invalidní důchod, tak samotný výkon zaměstnání nemůže vést k odebrání invalidního důchodu. Může však dojít k překvalifikování invalidity, resp. ke snížení procentního zhodnocení ztráty schopnosti vykonávat výdělečnou činnost na základě nového zhodnocení zdravotního stavu, a tím ke snížení stupně invalidity. Toto je v kompetenci posudkového lékaře, který vždy vychází z aktuálního zdravotního stavu posuzovaného.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková