Přiznání invalidního důchodu zpětně

PoradenstvíPřiznání invalidního důchodu zpětně
Soňa asked 2 years ago

Dobrý den,
dnes jsem obdržela posudek o invaliditě. Z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu mi byl určen den vzniku invalidity 16.4.2021 a to I. stupně. V současné době u mne trvá pracovní neschopnost (od května minulého roku). Zákon uvádí, že pracovní neschopnost končí 30. dnem ode dne následujícího po dni, v němž byl pojištěnec uznán invalidním.Mám dotaz,jak to mám chápat, to mi budou pracovní neschopnost ukončovat také zpětně k 16.5??Což mi nedává smysl, jak bych byla omluvena v práci? Děkuji mnohokrát za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, Soňo,
 
děkujeme za Váš dotaz. Zákonná 30denní lhůta plyne ode dne, kdy proběhlo jednání posudkové komise. Toto datum je také uvedeno v posudku o invaliditě (obvykle se jedná o datum cca 1 -2 týdny před doručením daného posudku). Nemusíte se tedy obávat toho, že byste měla od 16. května neomluvenou absenci v zaměstnání.
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz) nebo telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice