prodlouzeni-podpurci-doby-invalidni-duchod

Poradenstvíprodlouzeni-podpurci-doby-invalidni-duchod
David Kopecký asked 1 year ago

Dobrý den, Píši dotaz za maminku, které bude 5.7. končit podpůrčí doba a vůbec teď neví co má dělat. Začala marodit s krční páteří u praktické lékařky, následně se objevili problémy s ramenem, takže jí paní doktorka řekla, že si musí převést neschopenku na ortopedii a začala marodit s ramenem, se kterým nakonec byla na operaci, s tím, že má stejný problém i s druhým ramenem, takže očekává, že po skončení rehabilitací půjde na operaci i s druhým ramenem. Předpokládám, že si teď tedy musí zažádat o prodloužení vyplácení nemocenské, proto se chci zeptat, kam si tedy teď má zajít, protože na sociálce, jí poslali k obvodnímu lékaři, i když neschopenku má momentálně na ortopedii. Dále bych se chtěl zeptat, zda si zároveň může zažádat i o invalidní důchod, nebo musí počkat až jak dopadne žádost o prodloužení nemocenské? Děkuji moc za odpověďi.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 1 year ago

Dobrý den, pane Kopecký,
 
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se na možnost prodloužení podpůrčí doby, případně podání žádosti o invalidní důchod.
Vaše maminka opravdu může požádat o prodloužení podpůrčí doby. Žádost je ke stažení na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ; https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/zvnupd). Podpůrčí doba může být prodloužena max. 4x na 3 měsíce – bylo by tedy nutné žádat opakovaně. S vyplněním žádosti může Vaší mamince pomoct ideálně ortoped, který nyní vede její neschopenku (pracovnice na úřadě si nejspíš nevšimla, nebo neuvědomila, že PN byla převedena, a proto Vaši maminku poslala k praktickému lékaři). Důležité je žádost pečlivě zdůvodnit a připojit vyjádření, zda bude maminka schopná vrátit se za ten cca rok opět do práce.
Co se invalidního důchodu týká, tak o něj může Vaše maminka požádat také. Je ale nezbytné vzít v úvahu to, že pro stejné zdravotní potíže jí buďto bude prodloužená podpůrčí doba, nebo jí bude přiznán invalidní důchod. Mít vyplácené nemocenské i invalidní důchod pro stejnou diagnózu není možné.
Pokud by si maminka chtěla požádat o invalidní důchod, doporučuji domluvit si na okresní správě sociálního zabezpečení v místě jejího trvalého bydliště domluvit termín schůzky. Kontakty na pracoviště, případně on-line rezervační systém, naleznete na webu ČSSZ (http://www.cssz.cz/). Najdete tam také základní informace o tom, co si na jednání vzít s sebou (http://www.cssz.cz/web/cz/invalidni-duchod). 
 
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to telefonicky (739 646 396 nebo 739 359 489) či prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice