Prodloužení podpůrčí doby

PoradenstvíProdloužení podpůrčí doby
Jana Poláková asked 1 year ago

 Dobrý den, žádala jsem už  o 2. prodloužení  podpůrčí doby, potíže stále trvají. Brní mě až pálí pravá ruka a mám v ní dost často hodně bolestivý tlak. Lékaři si myslí, že to mám od krční páteře, je tam nález na MR.  Na LPK při 1. prodloužení lékař napsal: Vzhledem ke kombinaci obtíží( vertebrogenní algický syndrom, postcovidový syndrom a zhoršení psychického stavu), které je odlišné od DG, pro kterou je uznána 1.st. Invalidity(onkologické + psychiatrické onemocnění) doporučuji prodloužení o 1 měsíc. Při 2. prodloužení, stále potíže jsou stejné. Na LPK lékař napsal, že považuje stav za stabilizovaný, doporučuje prodloužení do doby jednání. Doporučuje ukončit DNP a zajistit posouzení zdravotní způsobilosti k dosud konané práci lékařem závodní preventivní péče. Z posudkového hlediska je posuzovaná schopna plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání. Mám ještě 2 roky do důchodu na ÚP můžu být jen 11 měsíců a co pak dál? Jsem na vše sama. Ještě mě čeká návštěva na neurologii a 2 návštěvy u fyzioterapeuta. Nevím, co mám dělat, poradíte mi prosím? Děkuji za radu. Jana

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 1 year ago

Dobrý den, paní Poláková.
Děkujeme za Váš dotaz.
O prodloužení podpůrčí doby můžete žádat celkem 4x.
Bohužel, Vám podobných případů bývá hodně. Ve Vašem případě doporučím podat odvolání proti rozhodnutí posudkového lékaře a zdůraznit, že současná neschopenka je na ruku, nikoliv na onkologické a psychiatrické onemocnění.
Jde být v pracovní neschopnosti bez výplaty nemocenského.
Zmiňujete se, že máte dva roky do důchodu, podpora na ÚP je 11 měsíců a co potom. V této kombinaci mne napadá zvážit možnost předčasného odchodu do důchodu. Vysvětlující článek o předčasném důchodu naleznete zde. Nabízím tuto možnost i z důvodu Vašich zdravotních potíží.
Zkuste zajít v místě Vašeho bydliště na OSSZ a poraďte se, nakolik by tahle možnost pro Vás připadala v úvahu.
Pokud byste nechtěla do předčasného důchodu, doporučím najít jiné pracovní místo, třeba na chráněné dílně apod.
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mne havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice