Prosba

PoradenstvíProsba
Darek Martinák asked 2 years ago

Dobrý den.Prosím o radu jak se vypořádat se svízelnou situací která u mě nastala.Pobírám invalidní důchod 2.stupně a jsem ročník 1966.Po 20 letech tvrdé práce na křovinořezu v lese na smlouvu,se mi bohužel přidávají další bolestivé nemoci které mi zabranují být nadále firmě prospěšný.A po několetém napadání ze strany zdravých kolegů jsem se po několika dlouhodobých prac.neschopností rozhodl,nikde nedělat naschvály,podat výpověd a v tichosti odejít.Zůstanu doma,nebudu se ani registrovat na pracák a chci si užívat těžce vydělaných peněz.O invalid.důchod 3 stupně žádat nebudu protože mi bylo od komise sděleno ,že na přezkum 2stupně si mě už zvát nebudou-zůstane mi až do starobního důchodu.Toto rozhodnutí mi přišlo před 4 roky.Dobrovolné důchodové pojištění si budu platit sám a zdrav.pojištovně změnu ohlásím.Všude se píše že za inv.2 stupně platí zdravotní pojištění stát.Ot.č1.Může mě někdo perzekuovat za to že v 2stupni inv.důchodu nepracuji? Děkuji za odpověd.Martinák.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, pane Martináku,
děkujeme za Váš dotaz. I přes náročnou životní situaci, ve které se nacházíte, Vám doporučuji si o invalidní důchod 3. stupně zažádat, protože skutečnost, že si Vás komise nebude zvát k přezkumu 2. stupně, má pouze informativní charakter. Tím je míněno, že si Vás nebudou zvát z vlastní iniciativy. Jakým způsobem si zažádat o invalidní důchod 3. stupně najdete zde: a podrobněji potom na stránkách ParaCENTRA Fenix: http://www.pcfenix.cz/zmena-vyse-invnvalidniho-duchodu-z-duvodu-zmeny-zdravotniho-stavu/. Dále zvažte přihlášení na ÚP, neboť Vám tímto může vzniknout nárok na podporu v nezaměstnanosti. 
A nyní k Vámi položené otázce: Žádný postih za to, že v 2. stupni invalidity nepracujete, Vám nehrozí. Práce při pobírání invalidity v I. a II. stupni se pouze doporučuje, a to s ohledem na Váš aktuální zdravotní stav.
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se můžete obrátit opět na naše sociální poradenství či přímo na mne, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. partysova@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Petra Elizabeth Partyšová, DiS.
sociální pracovnice