průkaz ZTP-dálniční známka

Poradenstvíprůkaz ZTP-dálniční známka
jiří zeman asked 4 years ago

proč ,z jakého důvodu osoba postižená hluchotou nemá nárok na bezplatné používání dálnic? Chápal bych ,kdyby to bylo bezplatné používání umožněno pouze osobám  s omezenou mobilitou.Ale jsou osvobozeny i osoby s průkazem ZTP s jinými zdravotními komlikacemi.Děkuji předem za odpověd .S pozdravem Zeman

1 Answers
Ladislav Loebe answered 4 years ago

Vážený pane Zemane,
 
důvodem, proč nejsou osoby s úplnou nebo praktickou hluchotou, je zákon. Konkrétně ustanovení § 20a odst. 1 písm. h) zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. V ustanovení je osvobození od dálničních poplatků taxativně vymezeno. Osoby postižené úplnou nebo praktickou hluchotou jsou z tohoto osvobození, bohužel, vyňaty. Proč? Tato otázka je spíše pro předkladatele tohoto zákona, resp. zákonodárný sbor, který takto předložený zákon schválil.
Nicméně mám pro Vás dobrou zprávu. Dotazoval jsem se přímým dotazem na Ministerstvo dopravy a tam mi bylo sděleno, že počínaje 01. 01. 2021 vstoupí v účinnost novela výše uvedeného zákona s tím, že od dálničních poplatků budou osvobozeny držitelé průkazů ZTP, ZTP/P postižené úplnou nebo praktickou hluchotou.
 
Mgr. Ladislav Loebe